step aerobik

Step aerobik

Step to platforma, używana w fitnessie do przeprowadzenia intensywnych zajęć choreograficznych, wzmacniających i rozciągających mięśnie kończyn dolnych. Tutejsze ćwiczenia opierają się na wchodzeniu na stopień i schodzeniu z niego w przeróżnych układach i konfiguracjach, zaś ich efektem jest piękna i smukła sylwetka.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii step

Zajęcia na stepie pomagają spalać tkankę tłuszczową, redukują skórkę pomarańczową, ułatwiają zarzucanie zbędnych kilogramów i poprawiają naszą kondycję fizyczną. Co więcej, uczą równowagi i koncentracji i rozwijają naszą sprawność ruchową. Największy nacisk kładziony jest tutaj na pracę nóg, dzięki czemu przy regularnych treningach będziemy mogli cieszyć się pięknie wyrzeźbionymi łydkami, mocnymi udami i kształtnymi pośladkami.

Przede wszystkim technika

Podczas zajęć ze stepem ważna jest jednak technika – tylko umiejętne wchodzenie i schodzenie ze stopnia zapobiega nadmiernemu obciążaniu stawów i ścięgien. Warto pamiętać tu również o prawidłowej postawie: głowa powinna być uniesiona, ramiona luźne, plecy proste, a klatka piersiowa wypięta do przodu. W czasie trwania zajęć pamiętać należy też o napinaniu mięśni brzucha oraz spokojnym, regularnym oddechu. Ważne jest też, aby to cała stopa miała kontakt ze stepem, dzięki czemu unikniemy ześlizgnięcia się. Ze stepu nigdy nie schodzimy przodem – zawsze tylko tyłem lub bokiem. Możliwe jest wskakiwanie na platformę, ale nigdy nie należy z niej zeskakiwać, aby nie ryzykować upadkiem. Uważamy, aby stopa nie wystawała poza obszar stepu, zaś kąt w stawie kolanowym przy wchodzeniu na step nie przekraczał 90 stopni. Wstrzymujemy się z dodaniem ruchów ramion do momentu, aż w pełni opanujemy technikę ćwiczeń na dolne partie ciała. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwoli nam na szybkie wyrobienie nawyku, zaś ćwiczenia na stepie szybko staną się dla nas ogromną przyjemnością.

Zajęcia rozpoczynają się zawsze od podstawowych kroków. Dopiero po tak przeprowadzonej rozgrzewce instruktor wprowadza bardziej skomplikowane układy, zaś całość zamykają ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *