Zasady gry w squasha

Zasady gry w Squasha

Gra w Squasha przypomina grę w tenisa. Nic w tym dziwnego, gdyż pochodzi właśnie od tej gry. Jedynie jej zasady i warunki gry zmieniono tak, że powstała nowa odmiana gry w tenisa pod nazwą “squash”. Poznaj zasady gry w Squasha.

Cel gry

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii squash

Jak w każdej grze, chodzi o to by wygrać. W grze squasha skupiamy się na tym, aby przeciwnik nie był w stanie uderzyć w odbitą o ścianę piłkę. Wydaje się, że nic w tym trudnego, jednak gra wymaga niemałego nakładu wysiłku fizycznego.

Serwis

Ten moment rozpoczyna grę. Decyduje się tu na drodze losowania, który zawodnik jako pierwszy serwuje. Serwuje się zawsze z tzw. pola serwisowego. Gracz inicjujący grę wybiera stronę pierwszego serwisu i dopóki nie straci on piłki zmienia tylko stronę z prawej na lewą. Według reguły gry, sety rozpoczynane są przez zawodnika, który wygrał set zakończony.

Podstawowe zasady w polu serwisowym, aby serwis był prawidłowy:

  • w polu serwisowym musi znaleźć się część stopy;
  • po pierwszym serwisie piłka musi odbić się w pierwszej ćwiartce kortu, ale nie może dotknąć linii połowy kortu oraz linii, której zadaniem jest oddzielanie poszczególnych ćwiartek kortu;
  • piłki nie można zagrać w aut.

Rozgrywka

Po prawidłowo wykonanym serwisie rozpoczyna się właściwa gra. Zawodnicy mają za zadanie odbijać piłkę na zmianę do momentu, aż któryś z nich odbiję ją w sposób nieprawidłowy.  Piłka może odbijać się o wszystkie ściany, nawet tą za plecami zawodnika.

Pole gry ograniczone jest przez dolną linię autową, która znajduje się na przedniej ścianie. Linia, która znajduje się na środku, uwzględniania jest jedynie w trakcie serwisu – w czasie gry nie ma ona już znaczenia.

Kiedy zawodnik wygrywa ?

Zawodnik wygrywa wymianę piłek wtedy, kiedy:

  • przeciwnik nie zdołał zaserwować w sposób prawidłowy;
  • przeciwnik nie odbił poprawnie piłki;
  • piłka dotknęła przeciwnika lub nastąpił kontakt między piłką a samym ubraniem lub sprzętem przeciwnika, np. rakietą.

Dla początkujących opanowanie zasad gry zajmuje sporo czasu. Nie jest to łatwa gra jakby się mogło wydawać. Opanowanie jej daje satysfakcję i pozytywnie wpływa na samopoczucie graczy.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *