squash zasady gry

Squash. Podstawowe zasady gry

Wydaje Ci się, że wystarczy wyjść na kort, chwycić rakietę w dłoń i posłusznie odbijać piłeczkę? Nic bardziej mylnego! Tak jak i inne tego typu sporty, tak i squash ma własne reguły gry, których należy tutaj przestrzegać.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii squash

Każdy mecz rozpoczyna się od losowania serwu. W tym celu praktykowane jest zwykle kręcenie rakietą – tak, jak w rzucie monetą mówimy, czy wybieramy orła czy reszkę, tak i tutaj gracze obstawiają, którą stroną rakieta spadnie na podłogę. Strony poznamy natomiast po logo, umieszczonym na końcu rakiety. Kto zgadł – ten zaczyna.

To właśnie osoba, która wygrała, może wybrać, z którego pola serwisowego chce zacząć grę. Co ważne, gracze zmieniają pola serwisowe po każdym zdobytym punkcie. Dzieje się tak aż do momenty utraty serwu – wówczas to przeciwnik decyduje o tym, z której strony wygodniej mu będzie rozpocząć.

Istnieje przy tym kilka warunków, które muszą zostać spełnione, aby serw został uznany za prawidłowy. Przede wszystkim, osoba serwująca musi trzymać w polu serwisowym przynajmniej jedną nogę. Co więcej, piłka w jako pierwszą powinna uderzyć w ścianę przednią, nad linią serwisową, zaś pod liniami autowymi. Warto tutaj pamiętać, że jako aut traktowane są linie czerwone. Ponadto piłka musi wylądować na ćwiartce kortu przeciwnika. Wówczas serw uznany zostaje za udany.

Z kolei osoba odbierająca serw może znajdować się w dowolnym miejscu kortu, byle swoim ustawieniem nie przeszkadzała osobie serwującej. Dopuszczalne jest tutaj także zagranie piłki z powietrza, a zatem zanim odbije się ona od parkietu.

Piłka może uderzać przy tym w dowolną liczbę ścian. Jedyny warunek, jaki jest tu do spełnienia, mówi o tym, że zanim upadnie na podłogę, musi uderzyć w ścianę przednią.

Punkt tracimy wtedy, gdy piłka dwa razy odbije się o podłogę zanim zostanie uderzona, przekroczy linię autową bądź my sami swoim ustawieniem uniemożliwimy odbicie przeciwnikowi, który jest już przygotowany do uderzenia.

Mecz rozgrywa się do 11 punktów, zaś przy remisie 10:10 grę kontynuuje się do uzyskania przez jednego z graczy 2 punktów przewagi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *