squash zasady

Squash. Sport, w który musisz zainwestować

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, sprzęt mogą wypożyczyć, a za strój wziąć pierwsze lepsze spodenki, koszulkę i adidasy. Jeśli jednak chcemy podchodzić do niego na poważnie, musimy liczyć się z niemałym wydatkiem.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii squash

Squash nie bez powodu ma renomę sportu dla elit – jego uprawianie wiąże się z dość dużymi nakładami finansowymi, które nie ograniczają się tutaj do stroju. Zacznijmy jednak od tego, że za porządną, oddychającą koszulkę, wyprodukowaną z materiału, odprowadzającego pot, zapłacimy około 100 złotych. Drugie tyle damy za szorty, które zapewnią nam swobodę ruchów.

Za specjalne buty zapłacimy z kolei od 100 do nawet 500 złotych. Początkowo mogą to być zwykłe buty halowe – ważne jedynie, aby miały niebrudzącą, kauczukową podeszwę. W przeciwnym razie możemy nie zostać nawet wpuszczeni na kort. I nie wynika to bynajmniej z ludzkiej złośliwości – kiedy podłoga jest drewniana, a buty mamy na czarnej podeszwie, zostają po nich ślady, które później ciężko usunąć. Dlatego ten wymóg jest tak przestrzegany.

Do tego obowiązkowo powinniśmy zaopatrzyć się w okulary ochronne, co stanowi wydatek rzędu od 50 do 120 złotych. Co prawda nie wszystkie kluby ich wymagają, ale w większości nadal są zalecane – zwłaszcza w przypadku osób początkujących, które jeszcze nienajlepiej grają i nie kontrolują dobrze odbić.

Następnie przechodzimy do sprzętu. Podstawą jest tu oczywiście rakieta, która znacznie różni się od tej do tenisa. Jeżeli dopiero uczymy się gry, lepiej zainwestować w cięższe modele, a zatem te o wadze 140-160 gram. Zapewniają one mocniejsze uderzenie i są solidniejsze, dzięki czemu tak łatwo się później nie łamią. Cena? W zależności od producenta, od 150 do 650 złotych.

Kolejny element to piłeczki – niebieskie dla amatorów i czarne dla osób zaawansowanych. Te pierwsze są większe, dzięki czemu łatwiej w nie trafić, a poza tym piłka niebieska mocniej i wyżej się odbija. Łatwiej nią zatem grać. Za trzy sztuki zapłacimy tu ok. 28 złotych.

Do tego doliczyć należy wynajęcie kortu, czyli zwykle od 60 do 100 złotych za godzinę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *