joga w domu

Joga w domu. To prostsze niż myślisz!

Joga, ze względu na ogromny nacisk, kładziony na poprawność wykonywania poszczególnych pozycji, nie jest rodzajem aktywności, który dobrze jest rozpoczynać na własną rękę w domu. O wiele lepszy początek zapewni nam kilka chociaż zajęć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który pokaże nam, jak należy wykonywać poszczególne pozycje i skoryguje ewentualne błędy, jakie w czasie sesji popełniamy.

Jeśli jednak nie przepadamy za zajęciami grupowymi bądź z innych powodów decydujemy się na aktywność w domu, warto pamiętać, że w jodze liczy się nie tempo, a jakość. Istotna jest tutaj koncentracja i pełna świadomość własnego ciała.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Częstotliwość

Jogę najlepiej jest praktykować codziennie. Nie wymaga ona ani zbyt wiele miejsca, ani tym bardziej żadnych specjalistycznych przyrządów. Najważniejsze, to zacząć od prostych i niewyczerpujących ćwiczeń, aby jak najlepiej je opanować i dopiero stopniowo przechodzić do tych bardziej zaawansowanych pozycji.

Trening dobrze jest rozpocząć dwie godziny po posiłku, w ciszy, w dobrze wywietrzonym pokoju. Bardzo istotne jest tutaj wspomniane wcześniej oddychanie – powietrze wciągamy przez nos, głęboko i miarowo. Ćwiczymy na boso, w wygodnym stroju, który nie uciska nas ani nie utrudnia krążenia krwi.

Przygotowanie do sesji

Przed treningiem zdejmujemy biżuterię i wyłączamy telewizor tak, aby nic nas nie rozpraszało. W czasie wykonywania poszczególnych pozycji skupiamy się na tym, aby przynosiły nam one właściwe odprężenie – nie denerwujemy się i nie marszczymy czoła, mięśnie twarzy powinny być rozluźnione.

Każda pozycja jogi powinna być utrzymana przez przynajmniej minutę, ale należy przerwać ją niezwłocznie, jeśli tylko poczujemy ból. Joga ma mieć bowiem zbawienny wpływ na nasze zdrowie, nie zaś je dodatkowo pogarszać.

Rezultaty codziennej praktyki

Pierwsze efekty zobaczymy już po miesiącu regularnych ćwiczeń, realizowanych najlepiej dwa razy dziennie. Warto tutaj wspomnieć, że joga wzmacnia mięśnie, poprawia stan naszego kręgosłupa, ma zbawienny wpływ na krążenie i pra
cę serca, rozciąga nas i uelastycznia, a do tego sprzyja kształtowaniu smukłej sylwetki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *