power joga połączenie jogi i fitnessu

Power joga – połączenie jogi i fitnessu

Power joga, jak sama nazwa wskazuje, to bardziej energiczna wersja właściwych jodze ćwiczeń. Dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcieliby czerpać z tego rodzaju aktywności pełnymi garściami, ale znudzeni są zbyt długim trwaniem w tych samych pozycjach czy też obowiązkiem medytacji.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Power joga kładzie nacisk przede wszystkim na mocną pracę z ciałem. To na nim przede wszystkim się skupia i stara wycisnąć z niego jak najwięcej. Intensywność tutejszych ćwiczeń sprzyjać ma poprawie wytrzymałości mięśniowej naszego ciała, a przy okazji je uelastycznić oraz wysmuklić.

Power joga opracowana została przy tym na bazie znacznie spokojniejszej asztanga yogi oraz klasycznych ćwiczeń fitness. Sam termin jest w użytku od początku lat 90. i wiąże się głównie z Zachodem, gdzie zaczął zyskiwać popularność. Inaczej niż w przypadku asztanga yogi, tutaj dopuszczalna jest już większa dowolność. Styl ten nie jest tak rygorystyczny, nie zakłada ściśle określonej sekwencji powtórzeń i nie wymaga od swoich adeptów ślepego powtarzania. Dlatego praktykowany jest w wielu klubach fitness, które dostrzegły jego potencjał w połączeniu pozycji jogi klasycznej z bardziej intensywną formą zajęć.

W zajęciach uczestniczyć mogą wszyscy, bez względu na wiek czy stopień zaawansowania. Power joga szczególnie lubiana jest jednak przez osoby już z aktywnością fizyczną obyte, które pociąga w niej możliwość wyrzeźbienia sylwetki i jeszcze mocniejszego wzmocnienia wszystkich partii ciała.

Zajęcia prowadzone są przy muzyce, w dość szybkim tempie. Istotne jest jednak wsłuchanie się we własne ciało oraz w jego potrzeby, czemu sprzyjać ma głęboki oddech, dający jednocześnie efekt relaksacyjny. Podczas ćwiczeń pozbywamy się z organizmu szkodliwych toksyn, spalamy tkankę tłuszczową i wzmacniamy całe ciało. Ponadto trenujemy także psychikę, ucząc się panowania nad emocjami, wyciszenia i wprowadzania do umysłu ładu i harmonii. Power joga ma także tę specyficzną cechę, że – z racji wspomnianej już większej dowolności i otwartości – bywa praktykowana w kilku różnych konwencjach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *