pasy karate znaczenie kolorów

Pasy w karate – znaczenie koloru

Znaczenie koloru pasów w karate nie jest przypadkowe. Symbolizują powolne zmiany i przechodzenie do kolejnego etapu. Oznaczają opanowanie sztuki władania własnym umysłem, ciałem i duchem i zmierzenie się z następnymi przeszkodami.

Wyróżniamy siedem kolorów pasów karate. Każdy jego kolor to następny etap. Zdobywanie nowej mądrości i pokonywanie nowych zadań.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii karate

Pasy karate

  • Biały pas

Kolor biały symbolizuje nadzieję, czystość, entuzjazm i możliwość zdobycia wszystkiego. Podczas pierwszego treningu biały pas traci swoją czystość. Wchłania pot i kurz i wtedy rozpoczyna się wędrówka w górę. Otrzymując biały pas uczymy się etykiety, właściwej postawy i wytrwałości.

  • Pomarańczowy pas

Barwa pomarańczowa odpowiada energii ziemi. Uczeń po kilku miesiącach treningu zmienia swój biały pas na pomarańczowy i zmierza się z nowymi zadaniami. Pomarańcz symbolizuje tu równowagę, poczucie stabilności, kontrolowanie własnego ciała, pracę stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się omija i uczeń otrzymuje od razu pas niebieski.

  • Niebieski pas

Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa, uczeń uczy się płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywany jest etapem mizu-iro-obi, tzn. stopnia koloru wody”. Trening tutaj polega na koordynacji techniki, wyczuciu ciosu przeciwnika, dostosowywanie się do niego.

  • Żółty pas

Ten pas otrzymuje się po 6 miesiącach intensywnego treningu. Kolor żółty pasa symbolizuje tu ogień. Jego energia powiązana jest z punktem umieszczonym w dolnej części brzucha, skąd pochodzi cała energia człowieka, psychiczna i fizyczna. Na tym etapie uczeń przyswaja mądrość swojego umysłu. Poznaje i uczy się korzystać ze swojej mentalnej siły.

  • Zielony pas

Zieleń jako mieszanka koloru żółtego (żywiołu ognia) i niebieskiego (żywioł powietrza i wody) symbolizuje panowanie nad sobą, duchem i ciałem. Nauka polega tu na zrozumieniu swojej siły i jej nierozerwalnej więzi ze współczuciem i miłością do ludzi.

  • Brązowy pas

Z brązowym pasem uczeń staje się nauczycielem dla młodszych adeptów. Przekazuje wyuczone techniki oraz opanowanie równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem.

  • Czarny pas

Kolor czarny symbolizuje siłę. Ostatnim zadaniem ucznia jest wejrzenie w samego siebie i odpowiedzenie sobie, czy jest się wystarczająco dojrzałym i świadomym swojego umysłu.

Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje wysiłku!

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *