ćwiczenia na stepie

Ćwiczenia na stepie

Ćwiczenia na stepie pojawiły się po raz pierwszy na początku lat 90-tych w Ameryce. Narzędzie do ćwiczeń jest podłużne o dość szerokim stopniu w formie platformy. Spotykany najczęściej w klubach fitness i siłowniach. Regulowana wysokość stepu pozwala nam dobrać intensywność treningu. Najlepiej jest trenować w rytm muzyki, wtedy mniej się męczymy.

Ćwiczenia na stepie świetnie modelują nogi i pośladki, a do tego wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, poprawia kondycję, wydolność organizmu i pozbyć się zbędnych kilogramów.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii step

Jeżeli masz problemy ze stawami lub kręgosłupem odradzamy Ci ćwiczenia na stepie. Jest to spowodowane zbyt dużym obciążeniem kolan, bioder i kostek.

Aby spalić więcej kalorii wystarczy podwyższyć step. Jednak step nie powinien przekraczać 20 cm wysokości dla osób średniego wzrostu i przeciętnie wysportowanych. Kolana nie mogą zginać się głębiej niż pod kątem 90º. Dobrze jest stosować hantle podczas treningu. Pomogą Ci ukształtować mięśnie ramion. Możesz także stosować gumy i obciążniki, które wspomogą efektywność treningu, a spalanie tkanki tłuszczowej będzie jeszcze szybsze.

Rozgrzewka przed treningiem

Ze względu na duży wysiłek fizyczny podczas ćwiczeń na stepie, wskazana jest rozgrzewka na wszystkie mięśnie. Rozgrzewkę należy rozpocząć od od głowy. Wykonaj kilka ruchów głową w przód i tył, a następnie na boki. Potem należy rozciągnąć barki poprzez krążenia ramionami lub wymachy.

Rozciąganie mięśni brzucha i grzbietu

Ważne również jest rozgrzanie mięśni brzucha i grzbietu. Zacznij od krążenia tułowiem, skrętoskłonów i wyprostów. To doskonały sposób na poprawę talii i wzmocnienie kręgosłupa.

Rozciąganie mięśni nóg

Na samym końcu rozgrzewka powinna dotyczyć rozciągnięcia mięśni nóg. Wykonaj tu krążenia kolanami w prawo i w lewo. Następnie zrób krążenia stopami, by rozgrzać staw skokowy.

Prawidłowa postawa ciała podczas ćwiczeń na stepie

Jeszcze zanim wejdziesz na step do właściwego treningu pamiętaj o prawidłowej postawie ciała. Plecy powinny być wyprostowane, brzuch wciągnięty, głowa patrząca przed siebie, kolana “opadające” na staw skokowy.

Najpierw kładź na stepie przedstopie, a dopiero później piętę ! Stopa powinna przylegać do podłoża.

W poniższych filmach zobacz przedstawione przez firmę Reebok różne rodzaje ćwiczeń oraz na które partie ciała te ćwiczenia są przeznaczone. Będzie Ci dużo łatwiej dostosować plan treningowy do własnych potrzeb.

Ćwiczenia na stepie wysokim naprzemiennym

Ćwiczenia na stepie z szybką zmianą strony

Ćwiczenia na stepie “V”

Ćwiczenia cardio na stepie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Jedna myśl na temat “Ćwiczenia na stepie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *