nauka tańca brzucha

Nauka tańca brzucha

Taniec brzucha (belly dance) pochodzący z Bliskiego Wschodu znany zarówno jako raqs sharqi zyskuje coraz większą popularność w Europie. Można uczyć się tego niesamowitego, kobiecego tańca nie tylko w szkołach tańca i klubach fitness, ale także samodzielnie w domu. W tym celu przygotowaliśmy dla was podstawowe kroki tańca brzucha oraz kilka instruktażowych filmów.

Ruchy bioder w tańcu brzucha

Ruchy bioder są zasadniczym elementem w tańcu brzucha. Wyróżniamy tu trzy typy ruchów biodrami:

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taniec brzucha
  • ruch obrotowy – wymaga umiejętności izolowania poszczególnych części ciała, jedno biodro kierowane jest do przodu poprzez wykonanie skrętu, drugie biodro ulega cofnięciu, ruch jest szybki i zdecydowany,
  • ruch w górę i w dół – wykonywany jest szybko, jedno biodro przechyla się w górę, drugie opada w dół,
  • uderzenie bioder – polega na nagłym, lekko przesadnym pchnięciu bioder; jakby ręce kobiety były zajęte i użyła swojego biodra do zamknięcia drzwi.

Kiedy przyswoisz ruchy biodrami, przyjdzie kolej na kołysanie. Takie ruchy nazywamy tzw. ósemkami. Jedno biodro kierujemy do przodu, wykonując ruch wokół. Powracając na swoje miejsce biodro tworzy kształt połówki cyfry osiem. Następnie drugim biodrem wykonuje się podobną figurę w drugą stronę. Oba te ruchy tworzą połączone okręgi.

Inne ruchy w tańcu brzucha

  • Ruchy klatką piersiową

Ważne w tańcu brzucha jest zakreślanie ruchów bioder klatką piersiową. W tej części biodra pozostają nieruchome, jedynie klatka piersiowa się porusza do przodu i do tyłu wykonując okręgi. Pionowe okręgi to podstawowy ruch prowadzący do falowania górnej części tułowia. Klatka piersiowa wygina się do przodu, wraca na swoje miejsce i kołysze się w dól. Falowanie ciała obejmuje klatkę piersiową, jak i również biodra.

  • Ruchy ramionami

Taniec brzucha skupia się także na ruchach rękami. Najpierw następuje obrót, w przód i wokół w okolicach ramion, następnie ruch płynnie obejmuje resztę ręki. Ruch głowy zazwyczaj wykonywany jest z rękami splecionymi nad tą częścią ciała, tworząc tak zwaną świątynię. Głowa przesuwa się z jednej strony na drugą.

Naucz się tańca brzucha z instruktorką Weroniką z Royal Dance Center

Jak zrobić drop?

Jak zrobić ósemki biodrami

Jak zrobić koła biodrami i klatką piersiową

Jak zrobić Shimmy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *