nauka baletu

Nauka baletu. Poznaj z nami podstawy

Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z baletem, musimy przygotować się na spory wysiłek i jeszcze więcej wyrzeczeń. Jak mało który bowiem gatunek tańca, ten wymaga od nas systematyczności i zaangażowania. Tylko wtedy umiejętnie wyćwiczymy nasze ciało, opanujemy kroki i będziemy w stanie odtworzyć nawet najbardziej skomplikowane układy choreograficzne.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii balet dla dorosłych

Nauka baletu jeszcze kilkadziesiąt lat temu zarezerwowana była dla profesjonalnych tancerzy. Razem z rozwojem prywatnych szkół tańca pojawiła się jednak jako alternatywa dla bardziej obleganych gatunków klasycznych. Nic zresztą dziwnego – balet kojarzy nam się z wytwornością i lekcją stylu, na jaką wszyscy mamy ochotę sobie czasem pozwolić.

Jeżeli jednak chcemy zacząć się go uczyć, musimy liczyć się z tym, że nauka będzie wymagała od nas sporo czasu. Podstawą będzie tutaj rozciągnięcie mięśni i zwiększenie ruchomości stawów. Na początku będziemy musieli nauczyć się także prawidłowej postawy, umiejętnego wyginania stóp oraz kolan, a także pracy ramion. Zaczniemy od ćwiczeń na drążku i – zanim przejdziemy chociażby do obrotów – skupimy się nad opanowaniem kilku prostych pozycji. Oto i one:

  1. Wykręcamy stopy i łączymy pięty. Stopy mają być ustawione w jednej linii. Ręce unosimy do góry i – zaokrąglone – przenosimy przed siebie, ale w taki sposób, aby nie łączyły się ze sobą.
  2. Rozsuwamy stopy i układamy je w jednej linii. Ramiona rozkładamy, jednocześnie dbając o utrzymanie dokładnej symetrii ciała.
  3. Jedną ze stóp układamy przed drugą w ten sposób, aby jedna pięta znajdowała się przy śródstopiu drugiej nogi, zaś obie stopy ściśle do siebie przylegały. Jedną z rąk unosimy do boku, drugą układamy tak, jak w pierwszej pozycji.
  4. Wysuwamy do przodu jedną nogę, jednocześnie wykręcając odsunięte stopy. Jedną z rąk także odsuwamy w bok, drugą zaś – ugiętą w łuk – unosimy nad głowę.
  5. Piętę jednej stopy mocno przystawiamy do palców drugiej stopy. Nogi krzyżujemy, zaś zaokrąglone ręce unosimy ku górze.

Dopiero po opanowaniu tych podstawowych pozycji możemy przejść do nauki kroków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *