Kategorie wiekowe nauki pływania dla dzieci

Kategorie wiekowe nauki pływania dla dzieci

Szkoły pływania dla dzieci SA coraz popularniejsze. Również rośnie świadomość rodziców i opiekunów, którzy zapisują swoje dzieci na naukę pływania, chcąc zapewnić im wszechstronny rozwój fizyczny. Szkółki pływackie prowadzą naukę pływania dla dzieci, według kryteriów wiekowo-rozwojowych, umożliwiających efektywne prowadzenie zajęć .

 • nauka pływania niemowląt,
 • nauka pływania dzieci w wieku poniemowlęcym (do trzeciego roku życia),
 • nauka pływania dzieci w wieku przedszkolnym (od trzeciego do szóstego roku życia),
 • nauka pływania dzieci w młodszym wieku szkolnym (od siódmego do dziewiątego roku życia),
 • nauka pływania dzieci w średnim wieku szkolnym (od dziesiątego do dwunastego roku życia).

Taki podział grup we większości szkół pływackich, uzasadniony jest charakterystycznymi cechami rozwojowymi dzieci.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii nauka pływania dla dzieci
 • Okres niemowlęcy to dla dzieci naturalny kontakt ze środowiskiem wodnym, w którym przebywały w czasie ciąży matki. Szybciej niż niepływający rówieśnicy rozwijają się fizycznie i prezentują więcej emocji. Wieź emocjonalna miedzy dzieckiem i rodzicem, który przebywa z nim w wodzie, jest bardzo silna i utrwala w dziecku poczucie bezpieczeństwa.
 • Okres poniemowlęcy to czas zabawy w wodzie. Grupa młodszych dzieci, dzięki zabawkom i relaksującej atmosferze, przełamuje obawy przed kontaktem z wodą. Zajęcia prowadzi się wspólnie z opiekunem, który bawi się z dzieckiem i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, niepostrzeżenie wprowadzając elementy pływania.
 • Wiek przedszkolny to działania instruktora, mające na celu usamodzielnienie dziecka. Opiekun kieruje się wskazówkami prowadzącego zajęcia, a uczący się pływać przedszkolak, dowiaduje się, jak poprawnie pracować w wodzie nogami, pływa z użyciem deski i uczy się przemieszczania w wodzie na plecach. Dziecko próbuje również skoków do wody.
 • Młodszy wiek szkolny to oswojenie dzieci z dużym basenem. Dzieci nabywają umiejętność pływania w stopniu podstawowym, potrafią zanurzyć się w wodzie bez zamykania oczu. Na tym etapie nauki, dzieci uczą się stylów pływackich.
  Średni wiek szkolny to doskonalenie umiejętności pływania. Po opanowaniu podstawowej techniki pływania, chętni mogą w dalszym ciągu doskonalić style pływackie w grupach sportowych.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *