kto może uprawiać zapasy

Kto może uprawiać zapasy ?

Koordynator sekcji zapaśniczej TS Wisła twierdzi, że zapasy są dla wszystkich. Trenować mogą dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni, w każdej kategorii wiekowej i wagowej. Jest to dyscyplina sportowa, znana od czasów starożytnych. Dzięki temu, że należy do sportów ogólnorozwojowych, poprawia ogólną sprawność, zwiększa siłę i szybkość. Dodatkowo zapaśnicy to ludzie, których cechuje spryt, szybkość reakcji i wytrwałość. Poznanie stylów walki zapaśniczej i treningi, to również potencjalna możliwość poradzenia sobie z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia.

Zapasy dla dzieci i młodzieży

To bardzo dobry sport dla dzieci i młodzieży. Początkowy okres treningowy to nauka dyscypliny. Dzieci uczą się jej – bawiąc się, rywalizując ze sobą w czasie różnego rodzaju rozgrywek drużynowych, np. sztafet, przeciągania liny, skoków, ćwiczeń z mocowaniem, itp. Przygotowują one młodych ludzi do podejmowania trudniejszych wyzwań. Treningi zapaśnicze uczą kształtują charakter i promują zdrowy styl życia. Sprzyja to walce z nadwagą, plagą współczesnego społeczeństwa, zainteresowanie uprawianiem sportów, wyrabia umiejętność współpracy w grupie czy udzielania pierwszej pomocy. Młodzi zawodnicy uczestniczą w zawodach zapaśniczych, zdobywając pierwsze w swoim życiu nagrody.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii zapasy

Zapasy dla kobiet

Od 1993 roku zapasy oficjalnie stały się dyscypliną sportową uprawianą w Polsce przez kobiety. Walki zapaśnicze organizowane są według odpowiednich kategorii wagowych. Dla młodziczek (10-15 lat) i kadetek (15-17 lat), czyli najmłodszych uczestniczek zawodów, przewidzianych jest dziesięć kategorii wagowych, a dla starszych juniorek i seniorek – po siedem i osiem. Treningi zapaśnicze dziewcząt i kobiet korzystnie wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny. Zgrabna sylwetka, koordynacja ruchowa i zdrowy stul życia to efekty uprawiania sportów, również zapasów. Kobiety uczestniczą w rozmaitych zawodach, również na światowym poziomie, zdobywając medale, np. złoty medal mistrzostw świata do 51 kg dla Joanny Piaseckiej w 1997 roku lub brązowy olimpijski medal w 2008 roku w Pekinie dla Agnieszki Wieszczek.

Zapasy mężczyzn

Przyszli zawodnicy w czasie treningów zdobywają sprawność ogólną i uczą się dyscypliny. Dzięki treningom są ludźmi zwinnymi i szybkimi, czyli nabywają cech niezbędnych zapaśnikom. Zapaśnik nie musi mieć rozbudowanej muskulatury. Mięśnie rozwijane są w czasie treningów. Zapasy może uprawiać każdy, bowiem najistotniejsze są umiejętności techniczne, sprawność i szybkość na macie. Zapasy są doskonałym sportem, przygotowującym do uprawiania innych dyscyplin. Dzięki treningom zwiększa się wydolność organizmu. Jest to sport dla zawodników niemal w każdym wieku – od młodzików do seniorów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *