joga kręgosłupa pozycje

Joga. Pozycje, które zapewnią Ci zdrowie i młodość

Pozycje jogi to inaczej asany. Ich zadaniem jest wpływanie na konkretne funkcje oraz elementy składowe naszego organizmu, tak aby jak najdłużej zapewnić mu pełnię sił, a nam – znakomity nastrój, odpowiednią postawę i godną pozazdroszczenia sylwetkę.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Praktykowane w jodze asany podzielić można na kilka typów. Dzisiaj pokrótce przedstawimy poszczególne z nich:

  1. Pozycje stojące

Wzmacniają i uelastyczniają ciało, korygują wady postawy, kojąco wpływają na bóle pleców, rozwijają klatkę piersiową, pomagają zwalczyć sztywność bioder i nóg. Jako te najłatwiejsze, dedykowane są zwłaszcza osobom początkującym.

  1. Pozycje siedzące

Pomagają rozluźnić całe ciało i zminimalizować napięcie mięśni. Mają pozytywny wpływ na serce i krążenie krwi, odprężają nas i pomagają uporać się ze zmęczeniem i stresem. Sprzyjają medytacji i pozwalają wsłuchać się w nasz organizm.

  1. Pozycje odwrócone

Przechodzimy do nich, kiedy nasze ciało jest już odpowiednio przygotowane. Znajdują się tutaj najbardziej klasyczne pozycje, pomagające oczyścić i zregenerować organizm, działające kojąco na nasz układ nerwowy i wspierające nas w walce z depresją oraz lękami. Sprzyjają także usuwaniu z organizmu toksyn i energetyzują organizm.

  1. Pozycje balansujące

Bardziej już zaawansowane, skupiające się na korekcie wad postawy, nóg oraz bioder, mające zbawienny wpływ na nasz kręgosłup, likwidujące bóle pleców i masujące narządy naszej jamy brzusznej.

  1. Pozycje leżące

Sprzyjają rozluźnieniu zwłaszcza dolnej części pleców, pozytywnie działają na organy rozrodcze, regulują i stabilizują nasz oddech.

  1. Pozycje relaksacyjne

Odprężające i uspokajające, przydatne zwłaszcza po intensywnym wykonaniu wcześniejszych serii. Pomagają organizmowi zregenerować siły, dostarczają mu pozytywnej energii, rozluźniają i wyciszają.

Ponadto wyróżniamy także tzw. pozycje wariacyjne, stanowiące połączenie poszczególnych asan oraz ułożenia rąk. Najważniejsze są jednak pozycje stojące – to one wprowadzają nas w dalsze etapy jogi, rozciągają i wzmacniają nasze mięśnie i przygotowują organizm do trudniejszych ćwiczeń.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *