ćwiczenia wzmacniające kręgosłup w domu

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. Wykonasz je w domu

Jeżeli mamy na swoim koncie przebyte urazy lub męczy nas siedzący tryb pracy, dokuczają nam bóle karku i pleców, zaś ruchu nie zaznajemy prawie wcale, powinniśmy pomyśleć o wykonywaniu prostych ćwiczeń, wzmacniających nasz kręgosłup. Dziś przedstawiamy kilka z nich.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga kręgosłupa

Jedyne, co jest nam potrzebne do profilaktyki zdrowego kręgosłupa, to kawałek podłogi, mata i odpowiednia motywacja. Załóżmy na siebie wygodny, niekrępujących ruchów strój i wykonujmy ćwiczenia powoli i dokładnie, skupiając się na technice oraz sposobie oddychania. A oto i garść ćwiczeń, wzmacniających nasz kręgosłup w odcinku piersiowym i lędźwiowym:

  1. Ustawiamy się w pozycji klęku podpartego i wykonujemy tzw. koci grzbiet – opuszczamy głowę i chowamy ją między ramionami, nasz wzrok kierujemy na klatkę piersiową. Nasze plecy powinny być jak najmocniej uwypuklone. Wytrzymujemy w tej pozycji 5 sekund, po czym powoli unosimy głowę, kierując wzrok na sufit. Wyginamy kręgosłup w dół, ponownie wytrzymujemy 5 sekund. Powtarzamy całość 5 razy.
  2. Pozostajemy we wcześniejszej pozycji i próbujemy jak najmocniej wygiąć nasz kręgosłup w bok. W tym celu skręcamy głowę w lewo i usiłujemy spojrzeć przez bark na nasze pośladki, uważając jednak, aby nie odrywać dłoni od podłogi. Odliczamy do 10 i wyginamy kręgosłup w drugą stronę. Całość powtarzamy 5 razy na każdą ze stron.
  3. Kładziemy się na plecach, uginamy nogi w kolanach. Krzyżujemy ręce na klatce piersiowej i naciskamy na podłogę piętami i okolicą krzyżową. Jednocześnie unosimy barki i głowę, starając się dotknąć brodą piersi. Ćwiczenie powtarzamy od 5 do 10 razy.
  4. Pozostajemy w pozycji leżącej, nogi trzymamy wyprostowane i krzyżujemy przedramiona pod głową. Powoli unosimy kość ogonową oraz całą miednicę, przyciskając lędźwie do podłogi. Mocno napinamy pośladki, unosząc obręcz barkową i ramiona. Powtarzamy 5 razy.
  5. W pozycji leżącej unosimy i prostujemy prawą rękę i lewą nogę. Uważamy, aby nasza głowa, plecy i pozostające w górze kończyny układały się w jedną linię. Odliczamy do 5 i zmieniamy stronę. Powtarzamy po 6 razy na każdą z nich.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Joanna Erd

Joanna Erd

Dotychczas zapalona miłośniczka wspinaczki, ostatnio poznaje jogę. Przekonała się, że sport kształtuje nie tylko sylwetkę, ale także charakter. Poza tym jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *