joga kręgosłupa asany

Joga kręgosłupa. Co i jak ćwiczyć?

Masz siedzącą pracę, a od wielu godzin spędzonych za biurkiem coraz częściej boli Cię kręgosłup? Zacznij z nim pracować, zanim nabawisz się poważniejszych kontuzji. Z pomocą przyjdzie Ci joga – po regularnym wykonywaniu kilku prostych pozycji szybko poczujesz ulgę.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga kręgosłupa

Oczywiście jogi najlepiej uczyć się najpierw od wykwalifikowanego nauczyciela, który nauczy nas poprawnej techniki i na bieżąco zajmie się korygowaniem popełnianych przez nas błędów. Jeśli jednak wolimy ćwiczyć w domu, zadbajmy o wygodny strój oraz koc lub matę, a do tego ćwiczmy bez biżuterii i boso. Oto kilka pozycji, szczególnie ukierunkowanych na nasz kręgosłup:

  1. Pasasana

Składamy koc w ósemkę i kucamy, opierając na nim nasze pięty. Łączymy stopy, lewą rękę kładziemy na ścianie, zaś prawy łokieć opieramy poniżej lewego kolana. Biorąc wdech, wyciągamy się ku górze, zaś wydychając powietrze – wykonujemy skręt. Po minucie zmieniamy stronę.

  1. Virasana

Klękamy na kocu, siadamy na piętach i łączymy ze sobą duże palce u stóp. Kolana rozsuwamy tak, nasz tułów się między nimi zmieścił, po czym zaczynamy pochylać się do przodu. Opieramy na kocu nasze czoło, prostujemy ręce. Dociskamy pośladki do pięt, ręce zaś wyciągamy jak najdalej do przodu. Wytrzymujemy w tej pozycji minutę, nieustannie wyciągając się.

  1. Maricyasana III

Siadamy na kocu z wyprostowanymi nogami. Zginamy lewą z nich, tak aby łydka znalazła się prostopadle do podłoża. Place stóp kierujemy do przodu. Robiąc wydech, opieramy nasz prawy łokieć o zewnętrzną stronę lewego uda. Powoli przenosimy na ścianę naszą lewą rękę. W ten sposób wyciągamy się i skręcamy, wytrzymując w tej pozycji minutę. Następnie powtarzamy pozycję w drugą stronę.

  1. Bharadvajasana na krześle

Siadamy głęboko bokiem na krześle – ważne, aby jego siedzisko stanowiło podparcie dla większej części naszego uda. Wyciągamy prawą rękę i łapiemy za oparcie krzesła. Także lewą rękę kładziemy mu na oparciu. Biorąc wdech wyciągamy nasz kręgosłup jak najmocniej w górę, zaś wydychając powietrze skręcamy się. Wykonujemy ćwiczenie przez minutę, po czym zmieniamy stronę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *