rumba taniec

Rumba – taniec kubańskich niewolników

Rumba powstała pod wpływem pierwszych afrykańskich niewolników wywodzących się z Ameryki Południowej. Gdy niewolnictwo zostało zniesione, czarnoskórzy osadnicy przenosili się z prowincji w pobliże miast, gdzie zakładali pierwsze osiedla. Mieszkańcy powstających osiedli stanowili mieszankę kultur różnych plemion afrykańskich sprowadzonych na Kubę przez europejskich osadników. W tak różnorodnym środowisku zaczęto organizować zbiorowe imprezy, określane właśnie mianem rumba.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii rumba

Z powodu swojego “niskiego” pochodzenia rumba początkowo stanowiła taniec przypisywany wyłącznie przedstawicielem zamieszkującego przedmieścia plebsu. Uważano ją za taniec erotyczny, którego głównymi cechami były gwałtowne ruchy bioder i całego ciała. Z powodu ubóstwa zamiast instrumentów używano przedmiotów codziennego użytku – wiader, mebli, różnego rodzaju narzędzi.  Z czasem rumbie zaczęły towarzyszyć proste instrumenty, do których dołączały kolejne.

 Pochodzenie rumby

Początki rumby w krajach europejskich sięgają końca lat 20-tych XX wieku. W pierwszych latach, z powodu silnego podtekstu seksualnego, nie cieszyła się ona jednak zbytnim powodzeniem na kontynencie europejskim, z kolej w USA od razu stała się niezwykle popularna. Czas największego rozwoju rumby przypadana lata 30-te i 40-te XX stulecia. W tamtym okresie pojawiło się kilka odmian tego tańca – rumba kubańska, europejska oraz amerykańska.

 Technika

Od samego początku rumba była i jest uważna za taniec z niezwykle dużym ładunkiem emocjonalnym oraz głębokim podtekstem seksualnym. Tancerze w czasie jej wykonywania powinni być wyprostowani z mocno uniesioną głową, ich ramiona muszą opadać swobodnie, natomiast mięśnie brzucha powinny być stale napięte.

Odległość tancerzy w podstawowej postawie rumby wynosi 15 centymetrów. Główną osobą tańca jest kobieta. To ona ma za zdanie uwodzić swojego partnera za pomocą wijących się ruchów ciała, głębokich spojrzeń w oczy, wywoływać skrajne uczucia od uwielbienia, po zazdrość, gdy w tańcu zamiast pozwolić się adorować przez partnera, rozgląda się za innymi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *