joga dla kobiet dojrzałych

Joga hormonalna. Wskazania i przeciwwskazania

Joga hormonalna to rodzaj terapii, stworzony z myślą o dojrzałych kobietach. Jest ona dedykowana zarówno paniom po menopauzie, jak i przed nią, zaś jej najważniejszym celem jest na tyle silne pobudzenie produkcji żeńskich hormonów, aby nasze ciała znów mogły działać poprawnie.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga hormonalna

Razem z wiekiem wydajność kobiecego systemu hormonalnego spada. Pojawiają się liczne dolegliwości, spada nasza energia życiowa, łatwiej się denerwujemy, zmagamy ze schorzeniami. Z pomocą ma przyjść nam joga hormonalna, opierająca się na wewnętrznym masażu ciała oraz intensywnych technikach oddechowych, które w połączeniu mają zbawiennie wpłynąć na nasz organizm, zwłaszcza zaś na jajniki, przysadkę, tarczycę oraz nadnercza. Kto zatem powinien z niej skorzystać, a dla kogo lepsza będzie jednak klasyczna joga?

Wskazania

Joga hormonalna opracowana została z myślą o dojrzałych kobietach, po 35. roku życia, u których rozpoczął się już spadek wydzielania hormonów, a które chciałyby jak najdłużej zachować młodość, zdrowie i urodę. Ukojenie znajdą w niej kobiety przed menopauzą, w jej trakcie lub po niej, kobiety z zaburzeniami hormonalnymi oraz zaburzeniami cyklu menstruacyjnego, cierpiące na zanik miesiączki, przedwczesną menopauzę czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Pomocna okaże się także dla kobiet zmagających się z niepłodnością, pozostających w trakcie hormonalnej terapii zastępczej, a także tym z trądzikiem o podłożu hormonalnym, niedoczynnością tarczycy oraz skarżącym się na spadek libido czy obniżenie energii życiowej.

Przeciwwskazania

Zalicza się do nich ciąża, zaawansowana endometrioza, zdiagnozowane duże mięśniaki macicy, choroby nowotworowe, zmiany w piersiach oraz problemy z sercem i układem oddechowym. Pamiętać przy tym należy, że joga hormonalna jest jogą terapeutyczną – w praktyce oznacza to, że zgłaszać powinny się na nią panie z konkretnymi dolegliwościami. Jeżeli jesteśmy młode i zdrowe, a przy tym nie zmagamy się z żadnymi problemami na tle hormonalnym, wybierzmy raczej inny rodzaj aktywności fizycznej. W przeciwnym razie możemy rozregulować sobie organizm.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *