joga dla ciężarnych

Joga dla ciężarnych. Zobacz przykładowe ćwiczenia

Joga jest tą formą aktywności fizycznej, która polecana jest niemal wszystkim – w tym osobom starszym, otyłym, a nawet kobietom ciężarnym. Tutejsze pozycje pomagają wzmocnić kręgosłup i rozciągnąć mięśnie, a opanowanie technik prawidłowego oddechu okazuje się nieocenione zwłaszcza w czasie porodu. Jak jednak ćwiczyć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga dla ciężarnych

Ułatwione zadanie mają panie, które jeszcze przed porodem praktykowały jogę. Ich ciało jest wówczas zaznajomione zarówno z prawidłowym wykonywaniem poszczególnych pozycji, jak i wdechów i wydechów. Nie znaczy to jednak, że jogi nie można uczyć się, będąc już w ciąży – tutejsze ćwiczenia opracowane zostały tak, aby nie nadwyrężać naszego organizmu i zapewnić nam komfort oraz pełne bezpieczeństwo.

Najważniejsze to pamiętać, że joga ma przynosić nam ukojenie i relaks – w każdej chwili możemy więc zaprzestać wykonywania pozycji i zrobić sobie przerwę. Nie napinajmy przy tym mięśni twarzy ani brzucha i nie wykonujmy zbyt silnych skrętów. Zabronione są także pozycje na brzuchu, głębokie skłony do przodu oraz balans. Jakich ćwiczeń możemy się zatem spodziewać?

  1. Ćwiczenie na ból pleców

Wykonujemy klęk na czworakach, rozluźniamy kark, zaś głowę chowamy między ramionami, przyjmując pozycję kociego grzbietu. Kręgosłup wyginamy w łuk, a brzuch wciągamy. Powtarzamy od 10 do 15 razy.

  1. Ćwiczenie na rozciąganie macicy

Przyjmujemy pozycję klęku podpartego, brodę opieramy na dłoniach, miednicę unosimy. Napinamy mięśnie, za pomocą których powstrzymujemy normalnie mocz. Wytrzymujemy kilka sekund, po czym je rozluźniamy. Powtarzamy od 5 do 10 razy.

  1. Ćwiczenia relaksacyjne

Kładziemy się na kocu, podkładamy po jednej poduszce pod głowę oraz nogi. Zamykamy oczy i skupiamy się wyłącznie na naszym oddechu. Stopniowo rozluźniamy wszystkie mięśnie, zaczynając od stóp i przechodząc kolejno przez łydki uda i pośladki, aż do brzucha, klatki piersiowej, ramion, szyi oraz głowy. Na koniec przeciągamy się i powoli wstajemy.

Wszystkie ćwiczenia wykonujemy powoli, w stanie przyjemnego zrelaksowania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *