jakie zajęcia dla kobiet w ciąży

Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży ?

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży nie mogą być zbyt forsowne. Jeśli lekarz uzna, że stan zdrowia ciężarnej kobiety nie uniemożliwia podejmowanie umiarkowanego wysiłku fizycznego – wszelkie formy ruch wpłyną korzystnie na jej organizm i przygotują do porodu. Dopuszczalna aktywność to spacery i nordic walking, prenatalna joga i pilates, pływanie, gimnastyka i siłownia. Po konsultacji z lekarzem – również umiarkowany jogging.

Spacery są naturalną formą ruchu. Zajęcia polegają na codziennym pokonywaniu wyznaczonej trasy. Dla urozmaicenia i poczucia stabilności, możemy skorzystać z kijków do nordic walking. Przez godzinę należy spacerować  zdecydowanym krokiem, zaczynając od krótszych dystansów. Wygodne obuwie są podstawą spacerów. Ćwicząc, dotleniamy organizm  i wzmacniamy mięśnie oraz cały układ krążeniowo-oddechowy.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii zajęcia dla kobiet w ciąży

Udział ciężarnych kobiet w zajęciach prenatalnych jogi, pilatesu lub gimnastyki, możliwy jest po konsultacji z lekarzem. Kobiety, biorące w nich udział, ćwiczą wybrane elementy dyscyplin, zgodnie z możliwościami i kondycją organizmu. Tempo ćwiczeń i ich intensywność dopasowane są do możliwości poszczególnych kobiet. Zajęcia z prenatalnej jogi  wzmacniają mięśnie, uczą technik oddechowych i relaksacyjnych. Najkorzystniejsze ćwiczenia to, np:

  • siad krzyżny – odpręża, pozwala skupić się na oddychaniu,
  • siad ze stopami na zewnątrz – usuwa napięcie z nóg, zapobiega żylakom,
  • skłony z oparciem na krześle – odciąża kręgosłup oraz wewnętrzne organy, przynosi ulgę bolącemu kręgosłupowi,
  • siad z szeroko rozstawionymi nogami – wzmacnia uda i biodra,
  • delikatne skręty tułowia – rozluźnienie mięśni pleców, ćwiczenie kręgosłupa, korzystnie wpływa na trawienie,
  • leżenie na boku – wycisza i regeneruje, kończymy nią ćwiczenia.

Ćwiczenia na siłowni możliwe są jedynie po konsultacjach z ginekologiem. Łagodne ich formy – spacer na bieżni lub rower stacjonarny, korzystnie wpłyną na kondycję, wzmocnią mięśnie i przygotują w ten sposób do porodu.

Zajęcia dla kobiet w ciąży w łatwy sposób wyszukasz w serwisie FitPlanner.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *