gimnastyka dla zdrowia i urody

Gimnastyka dla zdrowia i urody

Starożytne pojecie gimnastyki, to dzisiejszy „sport”. Tradycja ćwiczeń fizycznych wywodzi się ze starożytnej Grecji. Gimnastyka była uprawiana przez mężczyzn i przez kobiety. Gimnazjony były starożytnymi szkołami sportowymi, w których ćwiczono ciało, poprzez naukę różnych dyscyplin, a zdobyte umiejętności przydawały się, np. w czasie wojen.

Grecki wyraz „gymnastyke” oznaczał także nagość, bo tak właśnie ćwiczono. Dzisiejsze pojęcie gimnastyki dotyczy rozmaitych sfer sportowych i ruchowych – od ćwiczeń porannych po wyspecjalizowane odmiany gimnastyki sportowej. Gimnastyką może zajmować się każda osoba, bez względu na wiek, płeć i kondycje fizyczną. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się szkoły gimnastyczne i kluby sportowe, gdzie zainteresowani  mogą pracować nad wydolnością swojego organizmu i sprawnością fizyczną.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii gimnastyka

Zalety, płynące z uprawiania gimnastyki:

  • usprawnienie i przygotowanie układu mięśniowego do podjęcia wysiłku fizycznego,
  • rozciągnięcie ścięgien i uelastycznienie wszystkich mięśni w różnych partiach ciała,
  • doskonalenie motoryki, a zwłaszcza szybkości, równowagi ruchowej, zwinności, a także siły,
  • zdobywanie wiedzy i umiejętności, przydatnych w uprawianiu gimnastyki sportowej, w różnych odmianach,
  • połączenie ćwiczeń fizycznych z muzyką, w postaci układów choreograficznych, z elementami baletowymi,
  • stosowanie się do zdrowego stylu życia,
  • smukła sylwetka,
  • kształtowanie specyficznych cech psychicznych – odporność na stres, wytrwałość, pokonywanie własnych słabości, automotywacja do pokonywania przeszkód i podejmowania nowych wyzwań.

Sprawność ruchowa ważna jest w każdym wieku. Dzięki gimnastyce nie tylko nabywamy sprawności fizycznej. Równie ważna sprawą jest zapobieganie różnym schorzeniom – stawów, otyłości,  małej wydolności organizmu, złej koordynacji ruchowej. Ćwiczenia podejmowane na miarę swoich możliwości i ambicji, poprawią jakość życia i dodadzą energii życiowej. Osobom schorowanym oraz inwalidom gimnastyka, dostosowana do stanu zdrowia i kondycji fizycznej, pomoże w rehabilitacji i wzmocni organizm.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *