taniec flamenco

Flamenco- taniec Cyganów podbija Europę

„Flamma” znaczy „ogień” – i to od tego łacińskiego słowa swoją nazwę miał wziąć ten rzeczywiście ognisty taniec. Flamenco, jak mało bowiem który styl na świecie, stawia na ekspresyjność, mimikę i gesty, a swoją choreografią pragnie nie tylko zachwycać, ale i przekazywać historię.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii flamenco

Flamenco wzięło swój początek w słonecznej Hiszpanii, a mianowicie – w krainie Andaluzji, gdzie żyli wówczas zjawiskowi Cyganie. Dlatego zresztą taniec ten często nazywa się zjawiskiem kulturowym, a on sam wpisany został na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Flamenco stanowi bowiem oryginalne połączenie muzyki, tańca, śpiewów i strojów, które razem przekładają się na zachwycające przedstawienie, bliskie sztukom teatralnym.

We flamenco najważniejsza jest ekspresja

Błędem byłoby zatem sądzić, że flamenco to taniec jak każdy inny, zaś do zgłębienia go wystarczy opanowanie podstawowych kroków. Flamenco to przede wszystkim emocje – uczucia, energia, siła i pasja. To pełne zaangażowania choreografie, wspomagane przez rekwizyty takie jak kwiaty czy wachlarze. To praca całym ciałem, z twarzą włącznie – dlatego tak ważna jest tutaj ekspresja.

Flamenco silnie czerpie także ze swych egzotycznych korzeni, dzięki czemu poszczególne akordy gitary przeplatają się tutaj z przyklaskiwaniem i przytupywaniem ze strony zgromadzonej widowni. Co więcej, jest to taniec przede wszystkim solowy, przez co zaprezentowanie go przypomina nieco teatr jednego aktora.

Misternie komponowane choreografie przeplatają się tutaj z improwizacją, a perfekcyjnie opanowane, żywiołowe ruchy wspomagane są w przypadku tancerek przez bajecznie kolorowe, falbaniaste spódnice.

Taniec dla odważnych

Dlatego też mówi się, że flamenco to nie taniec, to żywioł – to pochwała witalności i cenna lekcja rytmu, przekazywana dziś nie tylko w dalekiej Andaluzji, ale i kolejnych szkołach tańca. To doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie gorące emocje, namiętność, odwagę i brawurę. Bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia, wszyscy oni znajdą we flamenco to, co najlepsze – satysfakcję, radość i pasję.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *