czy dzieci powinny ćwiczyć jogę

Czy dzieci powinny ćwiczyć jogę?

Joga dla dzieci to ćwiczenia, wspomagające pracę jednocześnie nad umysłem i ciałem. To doskonała zabawa, ale i sposób na nabywanie nowych umiejętności. Za pomocą prostych pozycji i ruchów dzieci uczą się technik relaksacyjnych oraz kontroli oddechu. Joga sprzyja też wyciszeniu emocji, kontrolowaniu nastroju, budowaniu samooceny oraz poznawaniu świadomości własnego ciała. Okazuje się więc nieoceniona w czasach wystawianych na szeroką skalę zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, na które dzieci zwyczajnie nie lubią chodzić. Stanowi dla nich interesującą alternatywę, wspomagającą rozwój organizmu na wszystkich bodaj obszarach.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Przede wszystkim, joga działa wzmacniająco. Wspiera pracę mięśni, pozwala dzieciom nabywać sprawność i gibkość, jakich próżno byłoby szukać podczas zwyczajnej zabawy. Pomaga im doskonalić się w koordynacji ruchowej, panować nad własnym ciałem, wzmocnić plecy, poprawić sprawność stóp (co z kolei zmniejsza ryzyko występowania płaskostopia), wyrobić dobre nawyki oraz prawidłową postawę. Ponadto proponowane na zajęciach ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, wzmacniają serce, wspierają proces przemiany materii, wzmacniają kościec, mięśnie i więzadła. Pomagają także rozluźnić zbyt sztywne mięśnie, będące wynikiem stresu i negatywnych emocji.

Jednocześnie joga działa też na sferę psychiczną dziecka – uczy zdolności koncentracji, technik relaksacyjnych, panowania nad własnymi emocjami. Wyzwala w maluchach energię i kreatywność, zaś same już nazwy poszczególnych pozycji pozwalają im pobudzić wyobraźnię i przemieniają ćwiczenia fizyczne w wyśmienitą zabawę. Ponieważ zajęcia pozbawione są rywalizacji i współzawodnictwa, dzieci czują się bezpiecznie i komfortowo. Mogą skupić się na sobie, swoim ciele i potrzebach. Ćwiczyć własną ekspresyjność, pracować nad poczuciem własnej wartości oraz siłą woli. Tutejsze zajęcia są dynamiczne i dopasowane do temperamentu grupy i – co dla dzieci ważne – opierają się na grach i zabawach. Wszystko to sprawia, że joga to dla nich najlepsza forma zarówno sportu, jak i wypoczynku.

Zobacz, jak wyglądają przykładowe zajęcia jogi dla dzieci (youtube.com)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *