ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Łatwe i przyjemne

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy powinny być dostosowane do naszego stanu zdrowia oraz naszych indywidualnych możliwości. Ważne jest tutaj, aby nie forsować naszego organizmu w żaden dodatkowy sposób – nadwyrężenie mięśni może bowiem pogłębić nasze dolegliwości bólowe i przynieść efekty odwrotnie do zamierzonych. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza na początku ćwiczeń – dopiero z czasem możemy zwiększać ich intensywność oraz czas ich trwania.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy powinny być przy tym wykonywane powoli, spokojnie i dokładnie. Początkowo powinny trwać od 10 do 20 minut, nie więcej. Jeśli jednak w trakcie pojawi się ból, należy zaprzestać wysiłku i skonsultować się z lekarzem.

Aby zagwarantować sobie maksimum komfortu, należy ćwiczyć w dobrze oświetlonym i wywietrzonym pomieszczeniu. Wystarczy nam tutaj kawałek połogi, mata oraz strój do ćwiczeń. Zaczynamy spokojnie, od położenia się na macie i zgięcia kolan. Ręce kładziemy na karku i naprzemian zbliżamy prawy łokieć do lewego kolana, a lewy łokieć do prawego kolana. To ćwiczenie ma na celu wzmocnić skośne mięśnie brzucha.

Skoncentruj się na rozciąganiu

Następnie przechodzimy do rozciągania mięśni kulszowo-goleniowych. W tym celu ręce kładziemy wzdłuż tułowia, uginamy w kolanie lewą nogę, prawą zaś wyprostowaną unosimy do góry, Wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund, następnie powtarzamy ćwiczenie dla drugiej nogi.

Kolejne ćwiczenie wychodzi z tej samej pozycji. Prawą rękę wyciągamy za głowę, a lewą nogę maksymalnie prostujemy. Lewa noga jest w tym czasie zgięta w kolanie. Wytrzymujemy tak kilka sekund, a następnie zmieniamy strony.

Następnie wykonujemy ćwiczenia w klęku podpartym. Aby wzmocnić mięśnie brzucha i pośladków, podpieramy się na lewej ręce i prawej nodze, jednocześnie unosząc wyprostowaną prawą rękę i lewą nogę i napinając pośladki. To samo powtarzamy dla drugiej strony.

W kolejnym ćwiczeniu układamy plecy w pozycji kociego grzbietu i na zmianę przyciągamy to jedno, to drugie zgięte kolano do przeciwnej strony naszej klatki piersiowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *