bikram joga sposób na oczyszczenie ciała i umysłu

Bikram joga – sposób na oczyszczenie ciała i umysłu

Bikram joga to joga dla wytrwałych. Uprawia się ją w pomieszczeniach nagrzanych do temperatury blisko 41 stopni i przy 40 procentach wilgotności. To z kolei oznacza wzmożony wysiłek organizmu i sporo wylanego potu. Ale takie właśnie jest zadanie tej formy aktywności – proces pocenia się ma zapewnić nam skuteczną detoksykację organizmu, zaś wysoka temperatura i wilgotność – ułatwić bezpieczniejsze rozciąganie ciała.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii bikram joga

Za opracowanie tutejszej metody odpowiada Bikram Choudhury, wielokrotny mistrz jogi w Indiach, zaś ona sama uważana jest za jedną z najskuteczniejszych i najszybszych metod spalenia niechcianych kalorii. W zależności od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu oraz stopnia zaangażowania w trening, w czasie jednej sesji można spalić tutaj 500 do 1250 kalorii. Dzięki temu joga ta wspomaga utratę wagi, zaś wydalenie z organizmu toksyn ma zbawienny wpływ na stan skóry i wydolność organizmu.

Bikram joga ma także inne zalety – poprawia naszą koordynację ruchową oraz pozwala ćwiczyć równowagę, leczy nabyte kontuzje i pozwala zapobiegać kolejnym, zbawiennie działa na problemy z kolanami i kręgosłupem i pomaga budować mięśnie – głównie nóg, brzucha i pleców. Z kolei towarzysząca jej wysoka temperatura nie tylko pomaga oczyścić ciało z toksyn i spalić tłuszcz, ale i przyspiesza metabolizm, pozytywnie wpływa na pracę tarczycy oraz reguluje poziom cukru we krwi. Tym samym zmniejsza też apetyt oraz zapotrzebowanie na puste kalorie. Ponadto taka sesja sprzyja poprawie krążenia, co pozwala zapobiegać chorobom serca oraz niewydolności narządów.

Efekty możecie zobaczyć tutaj (youtube.com Bikram Yoga Demonstration – Brandy Lyn Winfield)

Nie do przecenienia jest także aspekt pozacielesny ćwiczeń. Bikram joga doskonale działa bowiem także na psychikę – pomaga redukować stres i uwolnić negatywne emocje, wyzwala w nas pokłady energii oraz dobry humor, a także poprawia koncentrację.

Zajęcia trwają 90 minut i składają się z cyklu 26 pozycji, nazywanych asanami. Wykonywane są one dwa razy, zawsze w tej samej kolejności. Duże znaczenie mają tu zwłaszcza ćwiczenia oddechowe, mają na celu wykorzystanie jak największej powierzchni naszych płuc.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *