balet dla dorosłych

Balet dla dorosłych. Bo na naukę nigdy nie jest za późno

Balet to nie tylko taniec. To wytworność, elegancja i gracja. To specyficzne połączenie muzyki, układów choreograficznych, bajecznych kostiumów i zapierającej dech w piersiach oprawy scenograficznej. Nie musimy jednak z rozżaleniem oglądać występów jedynie na deskach teatrów – możemy sami zapisać się na zajęcia i choć trochę przenieść w ten magiczny świat.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii balet dla dorosłych

Historia baletu nie prezentuje się tak okazale, jak historia tańca w ogóle – za umowną datę jego wykrystalizowania się na tle innych gatunków uznaje się 1 września 1581 r., kiedy to w Paryżu wystawiony został balet dworski pt. „Balet komiczny królowej”. Jego reżyserem był wówczas pochodzący z Włoch Baldassarino do Belgiojoso, znany także pod nazwiskiem Balthasara de Beaujoyeulx.

Słowo samo słowo „balet” także wywodzi się z języka włoskiego, a konkretnie – od słowa „ballo”, oznaczającego po prostu „taniec”. Gatunek ten tak się upowszechnił, że wkrótce docenili go znawcy sztuki także spoza kontynentu europejskiego. Trudno jednak nazywać go jedynie tańcem – to raczej wyrafinowana forma widowiska teatralnego, przypominająca bardziej cały spektakl, niźli pojedynczy taniec.

Choć od tamtego przedstawienia minęły już stulecia, balet ani trochę nie stracił na aktualności. Przeciwnie, zyskuje coraz to nowszych sympatyków, tym bardziej nim zainteresowanych, że mogących nie tylko go podziwiać, ale i aktywnie w nim uczestniczyć. Kolejne szkoły tańca oferują bowiem naukę baletu – tak dla dzieci, począwszy od 3. roku  życia, jak i dla dorosłych. Ci ostatni nie muszą martwić się przy tym nieznajomością kroków, figur, obrotów – wszystkiego można się jeszcze nauczyć.

Zaczyna się delikatnie, od ćwiczenia prawidłowej postawy, następnie przechodzi do profesjonalnego wykręcenia nóg, ćwiczenia technik, poprawiania szybkości, gibkości i zwinności. Przy okazji poprawiamy świadomość własnych ruchów, koncentrację i koordynację, a także pracujemy nad równowagą oraz lekkością. Po zakończeniu kursu zaś mamy zwykle okazję wystąpić na scenie w ramach specjalnie przygotowanego z tej okazji widowiska.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *