Capoeira

Capoeira – sport dla wszystkich

Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć, są ci, którzy nie chcą

– mawiał Mestre Pastinha, jej znakomity mistrz i popularyzator.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii capoeira

Jaka zatem historia stoi za tą głośną ostatnimi czasy sztuką walki, czerpiącą bogato z tradycji tańca? Dziś uchylamy rąbka tajemnicy.

 

Capoeira oficjalnie definiowana bywa jako sztuka walki, jednak od pozostałych form różni się zdecydowanie mniejszym poziomem agresji. Zamiast ataków, stawia na skuteczną obronę, uczy zwinności, gibkości i płynności ruchów, zaś dzięki efektownym wymachom, kopnięciom i podcięciom nóg uważana jest za jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin.

Zaczęło się od niewolników

Capoeira narodziła się w Brazylii i początkowo powszechna była zwłaszcza w Salwadorze i Rio de Janeiro. Jej historia sięga przy tym przełomu XVIII i XIX wieku i nierozerwalnie związana jest z historią tamtejszych niewolników, którzy za jej udziałem chcieli podkreślić swoją odrębność kulturową, a przy okazji zapomnieć o swojej niedoli.

Dając podwaliny nowej dyscyplinie, bogato czerpali oni z rytualnych tańców plemion afrykańskich – to od nich zaczerpnęli podstawowe pozycje oraz charakterystyczne rytmy.

Z czasem capoeira mocno jednak ewoluowała, zaś obecnie zawiera w sobie połączenie tańca, elementów prawdziwej walki, akrobatyki i samoobrony.

Ćwiczyć może każdy

W porównaniu z  innymi formami walki, jest ona mniej agresywna, co podkreśla także niezobowiązująca forma treningów. Przeznaczone są one dla wszystkich, dzięki czemu uczestniczyć w nich mogą także kobiety i dzieci.

Zwykle odbywają się przy akompaniamencie muzyki, a ich celem jest nie tylko opanowanie techniki, ale i zwiększenie świadomości ciała, poprawienie zwinności i płynności ruchów, a także samej kondycji i sprawności ruchowej ćwiczących.

Obecnie capoeira jest jedną z najpowszechniejszych dyscyplin sportowych, dzięki czemu nauczymy się jej w większości szkół, specjalizujących się w sztukach walki. Ćwiczyć tu możemy na wszystkich poziomach zaawansowania, zapewniając sobie świetną formę psychiczną i fizyczną.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *