ashtanga joga

Ashtanga joga. Takiej jogi jeszcze nie znałeś

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz o jodze? Zapewne spokój, cisza i koncentracja. Powolnie wykonywane pozycje, medytacja, ćwiczenie oddechu. W takim razie przeczytaj, czym jest ashtanga, a raz na zawsze zmienisz swoje stereotypowe pojęcie o jodze.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii ashtanga joga

Ashtanga joga stawia na dynamikę i zupełnie inny rodzaj pracy nad ciałem. Oczywiście, nadal skupia się ona tutaj zarówno na naszej sferze fizycznej, jak i psychicznej, ale jest o wiele intensywniejsza. Dlatego też zamiennie nazywana bywa power jogą.

Tu nie ma miejsca na przypadkowość

Tutejsze ćwiczenia ułożone są w ścisłej kolejności i składają się na jeden układ. Razem układów jest sześć i wykonujemy je rosnąco, to jest od najprostszego do najtrudniejszego. Ustalony z góry jest także sposób wejścia i wyjścia z każdej z pozycji. Co więcej, nie ma tutaj żadnych przerw – przejścia między pozycjami są więc płynne, a my ćwiczymy przez cały czas trwania sesji.

Podobnie jak i w przypadku klasycznej jogi, tak i tutaj dużą uwagę należy przywiązywać do głębokiego i pełnego oddechu. Towarzyszyć powinien mu głośny dźwięk, dodatkowo generujący energię i zagrzewający nasze ciało do walki. Każdej pozycji powinno towarzyszyć przy tym pięć oddechów.

Przygotuj się do zajęć

Podobnie jak i w przypadku innych dyscyplin, tak i tutaj wszelkie kontuzje czy niedyspozycje należy zgłosić nauczycielowi. Na zajęcia przychodzimy 15 minut przed wyznaczoną godziną, aby mieć czas na relaks i wyciszenie. Co najmniej na trzy godziny wcześniej zaprzestajemy jedzenia posiłków. Na kilkadziesiąt minut wcześniej zaś odstawiamy płyny.

Na zajęcia przychodzimy bez makijażu, nie stosujemy także perfum. Po ich zakończeniu nie korzystamy natomiast z natrysków – zaleca się, aby pot, który nasz organizm wydalił, sam wchłonął się w skórę.

Trening dla ciała i umysłu

Mimo tych obostrzeń, ashtanga joga to wysiłek, który się opłaca. Tutejsze zajęcia oczyszczają, uzdrawiają i rozciągają ciało, poprawiają naszą kondycję i samopoczucie oraz kształtują naszą sylwetkę. Ciało zyskuje na sile i elastyczności, nasz umysł wycisza się, a my zyskujemy wewnętrzną harmonię i siłę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *