balet dla dzieci

Balet dla dzieci. Lekcja tańca i wrażliwości

Balet nie bez powodu uważany jest za najszlachetniejszy z tańców – wymaga on dużej wrażliwości, gibkości oraz zmysłu estetycznego, otwarcia tak na sztukę, jak i piękno tutejszych historii i choreografii. Uczyć się go moją jednak już nawet najmłodsze dzieci – progiem wejścia na zajęcia jest tutaj zwykle wiek 3 lat.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii balet dla dzieci

Podstawowym celem organizowania zajęć baletu dla dzieci jest zaspokojenie ich potrzeby ruchu i tańca – tutejsze układy mają nie tyle być wymagające i skomplikowane, co wyrobić w nich wrażliwość muzyczną, zwiększyć świadomość własnego ciała oraz prawidłowo rozwijać gibkość. Ale na tym zalety się nie kończą – lekcje baletu pomagają także ćwiczyć pamięć, koncentrację i koordynację ruchową, uelastyczniają ciało i czynią je bardziej zwinnym, wspaniale kształtują sylwetkę, uczą prawidłowej postawy i gracji ruchów, zapobiegają płaskostopiu oraz zbawiennie wpływają na poszczególne organy.

Nie tylko ciało, ale i umysł

Co więcej, pozwalają one odkrywać dzieciom ich możliwości psychofizyczne, rozwijają wyobraźnię i wzmagają kreatywność, a także są doskonałym lekiem dla zbyt nadpobudliwych dzieci, które mogą tutaj się wyciszyć i uspokoić swoje emocje. Niezawodnym atutem wszelkich zajęć grupowych jest także fakt, że zapewniają maluchom możliwość zawierania nowych znajomości, uczą umiejętności współżycia w grupie, a także szacunku i wzajemnej akceptacji.

Od nauki kroków po wielkie przedstawienia

Tutejsze zajęcia odbywają się w rytm muzyki klasycznej, przeważnie w salach lustrzanych. Ćwiczenia i układy dostosowywane są oczywiście do wieku oraz możliwości psychoruchowych dzieci. Podstawą jest przy tym umiejętne opanowanie techniki pod bacznym okiem instruktora – zajęcia opierają się na nauce ćwiczeń na drążku, ćwiczeń na środku sali, nauce kroków tanecznych, nauce obrotów oraz allegro, czyli nauce skoków. Jeżeli umiejętności grupy na to pozwalają, stopniowo wprowadzone są także choreografie z najbardziej znanych baśni baletowych, a po zakończeniu kursu – organizowane przedstawienia, w których małe baletnice w swoich tiulowych spódniczkach mogą poczuć się jak księżniczki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *