zumba fitness

Zumba – taniec i ćwiczenia

Zumba fitness stanowi obecnie formę aktywności fizycznej, szeroko rozpropagowaną dzięki szczególnej popularności wśród światowych celebrytów. Wśród szczególnych fanów zumby znajdująsię Jennifer Lopez, Jackie Chan czy Victoria Beckham. Zumba fitness to połączenie elementów tańców latynoamerykańskich z elementami fitnessu.

Została opracowana przez kolumbijskiego tancerza i choreografa w latach 90-tych ubiegłego wieku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Zajęcia zubmy są prowadzone przez instruktorów, którzy posiadają indywidualne licencje, ponieważ zumba stanowi zastrzeżony znak firmowy będący własnością Zumba Fitness, LLC.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii zumba

Zumba łączy w sobie elementy aerobiku, z elementami popularnych tańców południowoamerykańskich – salasy, mamby, chachy, tanga, czy nawet hip-hopu. W treningu można także odnaleźć elementy sztuk walki, tańca brzucha, czy bardzo popularnego obecnie stylu Bollywood.

Zajęcia zumby prowadzone przez licencjonowanych trenerów trwają zazwyczaj około godziny i obejmują mieszankę ćwiczeń wykonywanych w rytmie szybkiej muzyki oraz wolniejszych rytmów, przeplatane elementami treningu wytrzymałościowego.

W ćwiczeniach zumby wyróżniamy kilka klas zajęć, w zależności od wieku uczestników oraz ich sprawności fizycznej. Istnieją ćwiczenia zumby dla osób starszych oraz zumba kids – skierowana dla najmłodszych wiekowo uczestników. Ćwiczenia stanowiące połączenie zumby i aerobiku, pozwalają trenującym na wzmocnienie dolnych partii ciała – nóg i pośladków. Pozostałe style zumba fitness pozwalają rzeźbić np. uda, ramiona i odpowiednio kolejn partie mięśni.

Co ciekawe, zajęcia zumba mogą odbywać się także na basenie. Wtedy instruktor znajduje się na brzegu, gdzie prezentuje układ choreograficzny uczestnikom zajęć znajdującym się w płytkiej wodzie w basenie. Dzięki dodatkowemu oporowi stawianemu przez wodę, zumba w wodzie pozwala na skuteczny trening całego ciała.

Zumba fitness to nie tylko chwilowa moda, to naprawdę skuteczny trening, który pozwala na poprawę kondycji fizycznej, ujędrnia, redukuje cellulit, spala tkankę tłuszczową. Zumba wpływa na wzrost siły mięśni, kształtuje prawidłową postawę ciała, usprawnia koordynację ruchową, ćwiczy wyczucie rytmu. Połączenie tańca i ćwiczeń fitness, stanowi dobrą zabawę, uwalnia endorfiny i wprawia uczestników w doskonały nastrój.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *