taniec nowoczesny - różne style

Taniec nowoczesny – łączenie stylów

Programy taneczne wciąż są bardzo popularne, każdy z nas uważa się za wielkiego znawcę rumby, salsy, paso doble, tango, czy walca, ale gdy pojawia się zagadnienie taniec nowoczesny nie jesteśmy już tak biegli w temacie. Chociaż powinno być to najlepiej znane zagadnienie, w rzeczywistości taniec nowoczesny stanowi zagwozdkę i nie jest jednym a kilkoma rodzajami tańca. W związku z tym osoby tańczące ten styl muszą być biegłe w wszystkich innych stylach składających się na tańce nowoczesne.

Kiedy powstał?

Już sama nazwa wskazuje nam, że jest to dość nowy twór taneczny. W zasadzie taniec nowoczesny powstał na przełomie XIX i XX wieku jako odłam baletu, ale rozpowszechniony został dopiero ok.1930 roku przez Stany Zjednoczone.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taniec nowoczesny

Mieszanka wybuchowa

W zasadzie taniec nowoczesny to różne style taneczne. Niektóre rozwinęły się stosunkowo niedawno, inne sięgają nawet lat 30 XX wieku. Wśród nich znajdziemy:

  • Hip-hop uważany za jeden z nowych stylów tańca ukształtował się w Ameryce już w latach 30 XX wieku i został spopularyzowany przez Afroamerykanów
  • Breakdance to taniec ulicy, który wymaga naprawdę bardzo dobrej kondycji. Pozycje wykonywane na głowie są tutaj czymś zupełnie normalnym.
  • Disco dance – to taniec powstały w latach 70, który opiera się na szybkich wymachach nóg i rąk.
  • Funky to bardzo luźny i optymistyczny taniec pozwalały na kreatywność i indywidualizm.
  • Afro dance to cała grupa tańców rytualnych pochodzących z Afryki.
  • Bollywood dance znany bliżej z filmów Bollywood – hinduski taniec dynamiczny i gorący.
  • Jazz – taniec bardzo popularny w teatrze.

Dlaczego warto?

Na pewno wiele osób zada sobie to pytanie. Wszakże taniec nowoczesny to swego rodzaju mieszanka, czy nie byłoby lepiej skupić się na jednym stylu? Przede wszystkim należałoby zacząć od tego, że taniec nowoczesny wymaga większej pasji i miłości do tańca, pozwala tancerzom łączyć różne style.

Łączenie technik sprawia, że tancerz jest jeszcze bardziej świadomy swoich ruchów i bardziej wszechstronny.  Taniec ten można tańczyć w parach, jak również solo, co minimalizuje ograniczenia spowodowane brakiem partnera.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *