shutterstock_215635027

Tajski boks – sport dla twardzieli

Tajski boks, zwany także muay thai, to sztuka walki skupiająca się na walce w ringu, w której wykorzystywane są głównie uderzenia łokciami i kolanami. Muay thai należy do sportów zaliczanych do stylu stójkowego, czyli opiera się na walce w pozycji stojącej (zawodnik leżący na ringu zostaje wykluczony z walki, czyli po prostu przegrywa). Jest to sport dla twardzieli, z dużą ilością agresji i brutalności. Ciosy zadawane przez zawodników wykorzystują ich pełną siłę. W czasie walki amatorskiej zawodnicy używają ochraniaczy na łokcie, kolana oraz tułów. Z kolei podczas pojedynku zawodowego wymienione części ciała pozostają nieosłonięte. Stosowane w boksie tajskim uderzenia łokciami i kolanami są niezwykle skuteczne i często kończą się bardzo szybkim nokautem.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii tajski boks

Ważnym elementem w boskie tajskim są niskie okrężne kopnięcia, których podstawą jest niskie kopnięcie w udo wykonywane zazwyczaj w połączeniu z mocnym dokręceniem ciała. Niejednokrotnie dochodzi do pełnego obrotu zawodnika, w przypadku nietrafienia w cel. Szczególną wagę przywiązuje się także do walki w zwarciu (tzn. klincz), stanowiącej charakterystyczny element muay thai. Dodatkowo dozwolone są podcięcia, obalenia, przechwyty kopnięć. Zawodnikom nie wolno stosować dozwolonych np. w judo rzutów. Do słabości boksu tajskiego zaliczane są: brak dźwigni, duszeń czy walki parterowej.

Na czym polegają treningi boksu tajskiego?

Podstawowy trening składa się z takich elementów, jak rozgrzewka, ćwiczenia rozciągające oraz części treningu polegającej na doskonaleniu technik używanych w tym stylu walki. Ważne są także ćwiczenia wzmacniające oraz walki pomiędzy zawodnikami, tzn sparingi.

Dzięki treningom bosku tajskiego możliwe jest poprawienie swojej szybkości i siły fizycznej, a także odporności na ból. Trening muay thai to także doskonały sposób na spalanie kalorii. Należy jednak pamiętać, że podczas sparingu można się nieźle poobijać. Dlatego osoby, które chcą rozpocząć treningi muay thai, powinny zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak ochraniacze na szczęki (bardzo przydatne podczas walk sparingowych odbywanych na treningach), rękawice oraz taśmy bokserskie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *