shutterstock_96292529

Sztuki walki – trening ciała i ducha

Pod pojęciem sztuk walki kryją się sposoby walki wręcz, niekiedy przy wykorzystaniu broni białej. Za sprawą licznych filmów akcji w XX wieku sztuki walki są głównie kojarzone z krajami azjatyckimi. Tymczasem właściwie od zarania dziejów ludzie na całym świecie uczyli się i unowocześniali różne metody obrony przed przeciwnikami. W wyniku tego w obecnym czasie istnieje wiele rodzajów sztuk walki, które są trenowane i cały czas udoskonalane. Podstawową cechą, której uczą się młodzi adepci sztuk walki podczas treningów jest umiejętność kontroli wybuchów agresji, samoobrony, a także redukcja strachu i poprawa wydolności organizmu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii sztuki walki

Granica pomiędzy poszczególnymi kategoriami rodzajów walk jest płynna, a główną cechą rozgraniczającą poszczególne kategorie jest zazwyczaj cel, dla jakiego trenujemy dany rodzaj walk. Głównym celem, przynajmniej w teorii, jest rozwój zarówno osobowości, jak i sfery duchowej. Obecnie istnieje dużo szkół walki, które różnią się od siebie w wielu elementach. Jednak w większości uczą one metod pozwalających na fizyczne pokonanie przeciwnika w bezpośredniej walce. Wschodnie szkoły sztuk walki stawiają sobie za cel, oprócz przygotowania fizycznego, także rozwój duchowy adeptów. Niemniej jednak nie istnieją obecnie żadne metody pozwalające na efektywne zweryfikowanie rozwoju tej sfery człowieka.

Sztuki walki składają się z kilku podstawowych elementów, do których zalicza się uderzenia pięściami, uderzenia łokciem, kopnięcia, duszenia, dźwignie, rzuty. Dzielą się one na kilka grup, m.in. walki oparte na technikach stojących (np. karate) lub oparte głównie na walce w pozycji leżącej (np. zapas). Można także wyróżnić walki oparte na uderzeniach zadawanych ręką lub nogą lub walki oparte na chwytach.

Dwie strony trenowania sztuk walki

Nawet jeśli powodem, dla którego pragnieniem uprawiać sztuki walki jest chęć zdobycia fizycznej przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem, w czasie treningów wyrabiane są pozytywne cechy charakteru – systematyczność, wytrwałość, szacunek dla siebie i innych. Treningi pozwalają oderwać się od problemów, stanowią doskonały relaks dla umysłu oraz sposób na rozładowanie nagromadzonej agresji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *