tajski boks

Tajski boks i jego prawdziwa twarz

Narodowym sportem Tajów jest muay tai, czyli boks tajski lub też syjamski. Ta znana od wieków sztuka walki kładzie nacisk na walkę w kliczu. Jest dość brutalny, ale niezwykle popularny sport w całej Tajlandii. Jadąc tam na wakacje koniecznie trzeba się udać na walkę muay thai.

Początki boksu tajskiego.

Chociaż oficjalnie uważa się, że Muay Thai to szuka walki wywodząca się z Tajlandii, brakuje źródeł, które potwierdziłyby tę teorię i zapewniły nas, że w rzeczywistości jest to sport powstały w Syjamie. W zasadzie każdy kraj z tamtego obszaru uważa, że jest wynalazcą tego właśnie sportu, jednak to Tajlandia jest krajem, gdzie rozwinął się najbardziej. Starożytny boks pochodzi z początków XIII wieku, tajskiej ery Sukhothai, kiedy to kształtowało się państwo zwane Syjamem.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii tajski boks

Muay Thai to nie tylko sztuka walki.

Chociaż Tajki boks to tradycyjna sztuka walki, różnią się inaczej niż karate, czy kendo, gdzie reguły są ściśle określone, a uczestnicy zajęć nie mogą wynosić swojej wiedzy poza mury dojo. W przypadku muay thai nastąpiło wymieszanie z typowym boksem, a więc sport ten stał się rozrywką ludzi na terenie całego kraju. Walki odbywały się wszędzie, również teraz mają miejsce nielegalne walki bokserskie, gdzie reguły nie są przestrzegane, a zgony są czymś zupełnie naturalnym.

Profesjonaliści musza przestrzegać zasad

Osoby profesjonalnie trenujące muay thai muszą przestrzegać wyraźnych zasad. Od 1921 roku walki obywają się na wzniesionych platformach, które są otoczone linami. Sport ten jest dość brutalny i do lat 30 XX wieku można było stosować kopnięcia w krocze, dźwignie oraz rzuty czy też uderzenia głową. Jednak ze względu na dużą liczbę kontuzji oraz zgonów podczas walk, zasady zostały zmienione. Od tamtej pory używa się metalowych ochraniaczy na krocze oraz skórzanych rękawic bokserskich.

Muay Thai w Polsce

Boks tajski jest bardzo popularną sztuką walki na całym świecie, również w Polsce zyskał wielu zwolenników. W największych miastach w Polsce istnieją zrzeszenia trenerów muay thai i każdy może wziąć udział w takich zajęciach. Bardzo często organizowane są tez liczne pokazy tego sportu, aby zachęcić innych do jego uprawiania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *