karate kyokushin

Karate w nietypowej odsłonie

Karate to jedna z najpopularniejszych sztuk walki, która cieszy się sporą popularnością na całym świecie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że karate dzieli się na wiele rodzajów. Jednym z ciekawszych wariantów jest kyokushin, który stanowi nie tylko sztukę walki, ale jest również sportem walki.

Początki kyokushin

Historia karate kyokushin jest ściśle związana z działalnością Choi Yeong-Eui. To właśnie ten Koreańczyk jest uznawany za założyciela wspomnianego stylu. Masutatsu Oyama, bo takie właśnie imię przybrał sportowiec, powołał do życia Międzynarodową Organizację Karate Kyokushin-kaikan. Przez wiele lat była ona najważniejszą organizacją sztuk walki, która cieszyła się popularnością wśród sympatyków karate. Obecnie na terenie wielu krajów działa wiele mniejszych organizacji, które skupiają wokół siebie uczniów stylu kyokushin.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii karate kyokushin

Specyfika treningu kyokushin

Każdy trening kyokushin odbywa się w oparciu o pięć głównych aspektów:

  • kihon
  • ido geiko
  • kata
  • kumite
  • iken

Kihon obejmuje podstawy treningu, w tym prawidłowe wykonywanie uderzeń oraz kopnięć. Ten etap ściśle nawiązuje do techniki sztuki walki. Etap ido geiko odnosi się do nauki odpowiedniego poruszania się. Pod nazwą kata mieszczą się wszelkie układy dotyczące zarówno atakowania przeciwnika, jak i samoobrony. Kumite to element treningu dotyczący wolnej walki. Ostatnim z przywołanych etapów treningu jest iken. Odnosi się on między innymi do mentalnych technik walki. Źródła iken należy szukać w stylu wushu yiquan. Odpowiednie połączenie wszystkich powyższych technik jest kluczem do sukcesu dla każdego zawodnika karate kyokushin.

Prezentowany rodzaj karate z roku na rok zyskuje na popularności, również w naszym kraju. Wiele osób podkreśla, że jest to jeden z najbardziej urozmaiconych wariantów sztuki walki. Treningi składające się z wielu elementów nie są nużące dla uczniów, którzy chętnie poznają kolejne techniki tej specyficznej sztuki walki. Warto zaznaczyć, że kyokushin to technika pomocna nie tylko w kontekście ataku, ale także w samoobronie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *