tabata trening

Tabata trening – spektakularny efekt w krótkim czasie

Trening tabata jest to wywodzący się z Japonii trening stanowiący idealną propozycję dla osób cieszących się dobrą kondycją fizyczną, niemających zbyt dużo czasu na uprawianie sportu oraz pragnących w czasie krótkotrwałego treningu osiągnąć bardzo dobre efekty,Tabata należy do treningów interwałowych, a czas wykonywania ćwiczeń wynosi tylko około 4-5 minuty, co jednocześnie pozwala na osiągnięcie naprawdę spektakularnych efektów. Jest idealny dla osób pragnących dbać o swoją sylwetkę oraz kondycję fizyczną. Ważne jednak, aby nie wykonywać go przed lub po serii innych ćwiczeń.

Trening tabata łączy w sobie zalety treningu tlenowego i beztlenowego. Podnosi wydolność organizmu, podkręca metabolizm, wyraźnie przyspiesza proces spalania tłuszczu. Ten rodzaj treningu znacznie przyspieszona metabolizm tkanki tłuszczowej, dzięki czemu tłuszcz jest spalany nie tylko podczas samego treningu, ale także od kilku do nawet kilkunastu godzin po jego zakończeniu. W przypadku osób rozpoczynających przygodę z tabatą ważne jest jednak aby nie przesadzać i ćwiczyć maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, dając tym samym czas na regenerację organizmu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii tabata

Trening tabata składa się z dwóch zasadniczych faz. Pierwsza faza obejmuje 20 sekundowy intensywny trening, druga to 10-sekundowa przerwa. Ćwiczenia należy wykonywać w 8-10 seriach. Podczas ćwiczeń warto zaopatrzyć się w timer, pozwalający w łatwy sposób kontrolować czas. Najważniejsze podczas treningu jest, aby ćwiczenia były wykonywane bardzo intensywnie oraz, aby zaangażowane były w nie jak największe partie mięśni. Podczas treningu tabata można wykonywać proste ćwiczenia – bieg w miejscu, brzuszki, przysiady, pompki, brzuszki. Najważniejsze, aby robić to na 100% swoich możliwości. Jeśli osoba ćwicząca, po treningu nie jest zmęczona, to znak, że nie przykładała się do niego należycie i raczej nie powinna się spodziewać szybkich i spektakularnych. Natomiast wskazane jest,aby zakończonym treningu odczuwać silne zmęczenie i brak ochoty na kontynuowanie ćwiczeń danym momencie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *