squash zasady

Sport na dziś: squash. Jak wybrać odpowiednią rakietę?

Wbrew pozorom, rakieta ma znaczenie. Bez względu na to, czy jesteś wprawionym graczem czy amatorem, musisz wybrać model odpowiedni do Twoich możliwości i umiejętności. A przy okazji taki, który nie wyczyści Twojego portfela.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii squash

Otóż rakiety różnią się nie tylko ceną, zależną od marki i producenta. Ważniejszych jest szereg innych czynników, o których podczas zakupów warto jednak pamiętać. Co zatem jest tu kluczowe?

Po pierwsze: waga. Standardowo rakieta waży od 110 do 180 gramów. Im jest ona cięższa, tym uderzenia mocniejsze. Pamiętać trzeba jednak, że manewrowanie nią wymaga większych nakładów siły i bardziej obciąża stawy i mięśnie naszej ręki. Podobnie ze środkiem ciężkości. Im bliżej ręki wypada, tym manewry łatwiejsze, ale uderzenia słabsze. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać rakietę do naszej siły i techniki gry. Dla początkujących polecane są rakiety lekkie, o wadze 130-140 gramów.

Po drugie: wielkość i kształt główki. Początkujący mogą sięgnąć tutaj po tzw. oversize – mają one nieco większą główkę, co ułatwia trafianie w piłkę. Standardowe modele mają z kolei główkę wielkości 475-520 centymetrów kwadratowych. Im jest ona mniejsza, tym większą precyzję uderzeń zapewnia, ale i wymaga od gracza większych umiejętności. Jeśli chodzi o kształt, to uniwersalnym jest ten wydłużony, trójkątny, z nieco spłaszczonym końcem, który pozwala łatwiej uderzyć piłkę przy ścianie.

Po trzecie: materiał. Najtańsze rakiety to te z aluminium. Są one trwałe, ale jednocześnie ciężkie. Lepiej sięgać więc po te zrobione z włókien szklanych i węglowych czy też kevlaru albo tytanu.

Po czwarte: stopień przenoszenia drgań na rękę gracza. Ważne, aby drgania te były tłumione i nieodczuwalne, ponieważ źle wpływają na stawy i powodują szybsze zmęczenie ręki. Ten czynnik można jednak sprawdzić dopiero na korcie, podczas odbijania piłki.

Po piąte zaś: wielkość punktu centralnego, decydującego o precyzji odbić. Im jest ona większa, tym siła przekazywana piłce oraz precyzja uderzenia są mniejsze, ale z kolei prawdopodobieństwo dobrego odbicia jest większe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *