slackline

Slackline – trening całego ciała

Ostatnio modny slackline, czyli balansowanie na taśmie stał się narzędziem do treningu równowagi. Doceniają jego zalety fani aktywności sportowej jak i sportowcy różnych dyscyplin. Największym zainteresowaniem cieszy się trening tzw. “core”, który może zastąpić klasyczne treningi siłowe.

Co to slackline ?

Slackline to nowa dyscyplina sportowa, polegająca na pokonywaniu drogi na zawieszonej, szerokiej od 2,5 do 5 cm taśmie nad ziemią. Często mylony z chodzeniem po linie.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii slackline

Jak wygląda trening slackline ?

Trening slackline to głównie chodzenie po taśmie, jednak nie ma tu ograniczeń. Taśmy slackline można wykorzystać do przeróżnych ćwiczeń gimnastycznych. W poniższym filmie zapoznasz się z pierwszymi krokami na slackline.

Wykorzystanie taśm slackline do ćwiczeń

Odmiany Slackline

  • Trickline – odmiana akrobatyczna slackline, gdzie taśma zawieszona jest na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Elastyczność takiej taśmy pozwala na wybicie się do 2 metrów w górę. Do najczęstszych ćwiczeń jakie wykonuje się podczas trickline to salta, śruby, czyli odbijanie się od taśmy różnymi częściami ciała oraz stanie na jednej lub obu rękach.
  • Longline – – trudniejsza odmiana slackline, polegająca na pokonywaniu długich dystansów na taśmie o długości 150 metrów. Duże wahania taśmy w pionie i poziomie utrudniają utrzymanie równowagi.
  • Highline – najtrudniejsza odmiana slackline, wymagająca umiejętności alpinistycznych. Zawieszona taśma kilkadziesiąt metrów ponad ziemię i spore ryzyko upadku z dużej wysokości wymaga stosowania linek zabezpieczających.

Dlaczego warto trenować slackline ?

  • trening na równowagę – polecany biegaczom jak i pozostałym sportowcom,
  • trening całego ciała – angażuje wszystkie mięśnie ciała. Szczególnie wzmacnia nogi, mięśnie przykręgosłupowe, głębokie oraz całą obręcz barkową,
  • niweluje stres – chodzenie po taśmie to świetna zabawa z dreszczykiem adrenaliny. Odreagujesz po całym dniu i będziesz mieć satysfakcję na bardzo długo.

Dla kogo slackline ?

Slacklinie jest nie tylko dla wielbicieli sportów ekstremalnych. Swoich sił może spróbować każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Trening slackline przede wszystkim pokonuje bariery w postaci lęku przed wysokością.

Jaki sprzęt do slackline ?

Bardzo wiele sportowych sklepów posiada zaopatrzenie w postaci taśm i akcesoriów do slackline. Zestaw dla początkujących do uprawiania “slacka” niewiele kosztuje. Koszta sięgają zazwyczaj do 150 zł i można od razu zacząć swoją przygodę ze slackline.

Gdzie na zajęcia slackline ?

Na zajęcia slackline możemy wybrać się do fitness klubu. Już nie tylko obiekty
rekreacyjne prowadzą zajęcia slackline. Rosnąca popularność tego treningu zyskuje również w świecie fitness. Korzyści trenowania slackline są na tyle obiecujące, że może i Ty wybierzesz się na trening 😉 Zajęcia slackline w swojej okolicy wyszukasz za pomocą naszej wyszukiwarki na FitPlanner pod nazwą slackline.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *