rumba taniec pełen emocji

Rumba – taniec pełen emocji

Rumba to taniec wyjątkowy. Jeden z tych, w którym technika jest tylko połową sukcesu. Drugą połówką jest tutaj namiętność i „iskrzenie” między partnerami tańca. Jeśli tej „chemii” zabraknie, wówczas rumba nie jest taka, jaka faktycznie powinna być. A trzeba zaznaczyć, że uczucia towarzyszą rumbie już od czasów powstania tego rodzaju tańca.

Czym wyróżnia się rumba?

Przede wszystkim jest to jeden z tańców latynoamerykańskich, a – jak powszechnie wiadomo – są to tańce, które wprost domagają się pożądania i namiętności między partnerami. Z tego też powodu rumbę zwykło się nazywać „tańcem miłości”, a kroki potrzebują dodatkowo odpowiedniej kondycji fizycznej.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii rumba

Ogólna idea tego tańca polega na zmysłowej grze między partnerami. Mężczyzna stara się zapanować nad swoją partnerką, ta natomiast stale mu się wymyka, wodząc go i kusząc. Jej zadanie polega nie tylko na wykonywaniu określonych kroków, ale i na zmysłowym poruszaniu się.

Rumba i jej korzenie

Rumba jest tańcem wywodzącym się z Kuby. Warto wiedzieć, że od samych jej początków była ona uznawana za taniec płodności. Początkowo była ona zarezerwowana dla sfer ubogich – wymyślili ją bowiem kubańscy niewolnicy. Dopiero XVI wiek sprawił, że rumba przeniknęła „na salony”, stając się cenionym i popularnym tańcem towarzyskim.

Tradycyjna rumba traktowana była dużo szerzej niż jako taniec i zmysłowa gra między partnerami. W czasie jej tańczenia tancerze wykonywali specjalne piosenki, które usunięto w odmianie towarzyskiej (zmienił się nawet jej rytm, stała się liczona na 4 zamiast na 5 jak w swojej pierwotnej odmianie z zaśpiewkami).

Rodzaje rumby

Rumba kubańska może być tańczona w trzech głównych stylach, czyli Guaguanco, Columbia oraz Yambu. To właśnie ta pierwsza z nich jest najważniejsza i obecna od powstania tegoż tańca. To tu partnerzy krążą wokół siebie, jednocześnie tańcząc i śpiewając pieśń o ważnym wydarzeniu.

Columbia to szybki styl zarezerwowany dla mężczyzny, zaś Yambu jest stylem wolnym i nieco mniej namiętnym (nie ma tu typowych dla pozostałych stylów rumby ruchów biodrami). Nie bez powodu rumba jest coraz częściej wybierana na pierwszy taniec ślubny zamiast tradycyjnego walca.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *