olimpijskie judo

Judo – olimpijski sport prosto z Japonii

Judo to olimpijski sport walki wywodzący się z Japonii. Walka judo opiera się na chwyceniu przeciwnika oraz przewróceniu go na plecy przy zastosowaniu technik rzutów i chwytów. Po przeniesienia walki na ziemię, czyli do tzw. parteru, zawodnicy mają do dyspozycji całą gamę różnorodnych trzymań, dźwigni oraz chwytów, a także duszeń, wykorzystywanych do pokonania przeciwnika. Pomimo tego, judo pozbawione jest niebezpiecznych elementów do których zaliczyć można kopnięcia, uderzenia, dźwigania na nogi czy kręgosłup.

W judo występują stopnie, podobnie jak w karate, uczniowskie oraz mistrzowskie. Zgodnie z tradycją mianem judoki określa się osobę posiadającą przynajmniej czwarty stopień uczniowski. Obecnie jednak, judoką nazywa się każdą osobę uprawiającą tą dyscyplinę sztuk walki. Prawo posługiwania się danym stopniem, adepci zdobywają po zdanym egzaminie. Jako pierwszy uzyskuje się biały pas, następnie kolejne aż do czarnego – mistrzowskiego. Przeprowadzane egzaminy mają na celu weryfikację, czy judoka opanował w odpowiednim stopniu techniki wymagane na dany stopień.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii judo

Adepci judo noszą specjalne strojne nazywane judogą. Na judogę składają się spodnie, twarda góra stroju oraz pas. Może ona mieć kolor biały lub niebieski, co pozwala rozróżnić zawodników. Pierwszy z judoków wyczytanych do walki przez sędziego ubrany jest na biało.

Sala do judo nazywana jest dojo, co po japońsku oznacza miejsce doskonalenia się. Obowiązuje w niej kodeks opierający się na zasadach, do których należą: wzajemny szacunek, godne zachowanie, honor, skromność, wzajemne wsparcie w drodze dążącej do osiągnięcia celu oraz szacunek dla nauczyciel.

Podczas treningów dużo czasu poświęca się na naukę elementów gimnastycznych, a u zawodników bardziej doświadczonych pojawiają się elementy akrobatyczne. Ważnym elementem, przed przystąpieniem do nauki właściwych technik walki wykorzystywanych w judo, jest nauka bezpiecznego i miękkiego upadania przydatna nie tylko w tym sporcie. W czasie treningów angażowanych jest wiele grup mięśniowych, co pozwala na maksymalny rozwój zdolności motorycznych, z tego powodu zalicza się do grupy sportów najbardziej ogólnorozwojowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *