qi gong

Qi gong – sztuka długiego życia

Niezwykłym powodzeniem zaczynają cieszyć się różne techniki relaksacyjne, medytacyjne, ćwiczenia, rodem z Azji. Nic dziwnego – tradycje sięgające setek lat robą wrażenie. Popularna joga to jednak tylko jeden z przykładów, który potwierdza tę regułę. Ostatnio coraz szerszą popularność zdobywa sobie także chińska metoda – pod nazwą qi gong. To nie tylko zestawy ćwiczeń, to cała filozofia, wywodząca się z obserwacji – przyrody, ludzi, świata.

Co można osiągnąć dzięki metodzie qi gong

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii qigong

Ta prastara metoda ma na celu powrót do zdrowia i utrzymanie zdrowia – dlatego ma walory lecznicze i profilaktyczne. Nazwa sugeruje, że mamy tutaj do czynienia z połączeniem takich czynników, jak energia życiowa i determinacja. Tak więc by uzyskać wspaniałe efekty, czyli równowagę, koncentrację, wpływające tak na poprawę kondycji fizycznej, jak i na sprawne funkcjonowanie umysłu, oczyszczenie, poprawę samopoczucia – trzeba podjeść do tego kompleksowo. Właśnie qi gong oznacza kompleksowe podejście, które sprawia, że będzie można cieszyć się życiem przez długi czas – w końcu to sztuka długiego, ale też – dobrego życia.

Qi gong ma tak wielkie znaczenie w tym zakresie, tak rewelacyjne i pełne efekty można osiągać, gdyż technika ta była udoskonalana przez kilka tysięcy lat. Tak więc w wyniku obserwacji, doświadczeń, udało się wypracować niezawodne metody. Badano wpływ ruchu na zdrowie i samopoczucie – na tej podstawie udało się opracować kompleksowe zestawy ćwiczeń. Mogą być więc one z powodzeniem stosowane przez każdego, kto chce przywrócić sobie równowagę ciała i umysłu, zadbać o siebie, poprawić swoje zdrowie. Obecnie są możliwości skorzystania z kursów, przygotowywanych przez trenerów qi gong. Takie turnusy to doskonały pomysł na efektywne uzyskanie rewelacyjnych wyników. Potrzebna będzie determinacja i odpowiednie podejście.

Początkujący będą mogli zapoznać się z podstawowym zestawem ćwiczeń – o nazwie Sześć tajemnych słów. Jest on powiązany z głównymi obiegami czynnościowymi – poszczególne ruchy, wykonywane w odpowiedniej kolejności, są właśnie na to ukierunkowane.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *