pilates na czym polega

PILATES – na czym polega fenomen?

Czy istnieje skuteczna metoda na jednoczesne doskonalenie zarówno ciała, jak i ducha? Czy są ćwiczenia, które zapewnią nam relaks oraz poczucie witalności i nie narażając organizmu na ekstremalne obciążenia, okażą się równie skuteczne, jak intensywny trening na siłowni? Pozytywną odpowiedź na te pytania znajdzie każdy, kto zdecyduje się rozpocząć swoją przygodę z pilatesem. Czym jest ten system ćwiczeń i na czym polega jego trwający już niemal sto lat fenomen?

Historia pilatesu

Pilates to metoda treningowa opracowana na podstawie wieloletniego doświadczenia Josefa Humbertusa Pilatesa – Niemca, który na początku XX wieku połączył elementy jogi oraz ćwiczeń siłowych w spójny system, mający na celu wzmocnienie wybranych partii ciała kontuzjowanych tancerzy baletowych oraz sportowców, by mogły one powrócić do dawnej formy. Dzięki swej skuteczności pilates szybko stał się popularny nie tylko w tych kręgach, a jego dobroczynne działanie wciąż nie przestaje być doceniane, o czym świadczy ogromne zainteresowanie tą sekcją w klubach fitness na całym świecie.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii pilates

Cechy charakterystyczne pilatesu

Istotą pilatesu jest powolne, dokładne i harmonijne wykonywanie ruchów, którepilates zapewniają mięśniom ciągły cykl napinania i rozkurczania poprzez ich  łagodne, lecz niesamowicie efektywne rozciąganie, które wpływa na poprawę kondycji całego organizmu, a przez to na lepsze samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkową korzyścią, związaną ze sposobem przeprowadzania tego treningu, jest doskonalenie zdolności koncentracji poprzez wymaganą precyzję poszczególnych ćwiczeń. Wobec tych wszystkich warunków, które trzeba spełnić, by pilates przyniósł spodziewane efekty, może  powstać wątpliwość: czy ten system jest dla mnie?

Czy mogę ćwiczyć pilates?

Nie ma chyba osoby, która, będąc nawet nie całkiem sprawna fizycznie, nie mogłaby rozpocząć treningu metodą Pilatesa. Z pewnością przysłuży się on każdemu, kto ma choć odrobinę chęci, by poświęcić czas na samodoskonalenie się i poznanie potrzeb oraz możliwości swojego organizmu. Ponadto pilates jest bezpieczny i nie powoduje urazów. Rekonwalescenci, kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze, ale też ci, którzy dotychczas uznawali tylko wysiłkowe treningi – wszyscy zauważą pozytywne skutki tych ćwiczeń już po kilku sesjach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *