tenis ziemny

O tenisie ziemnym

Tenis ziemny jest jedną z dyscyplin sportowych. Jego korzenie sięgają czasów średniowiecza, obecnie znana wersja tenisa zrodziła się w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Sport ten uprawia obecnie bardzo wielu ludzi niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Tenis jest jedną z dyscyplin olimpijskich, rozgrywane są także 4 bardzo prestiżowe turnieje w tej dyscyplinie. Spośród nich najstarszym i najbardziej prestiżowym jest turniej Wimbledon rozgrywany od 1887 w Londynie.

Podstawowe zasady gry w tenisa

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii tenis

W tenisa gra się na korcie. Jest to prostokątne pole o wymiarach 3,77 na 8,23 m. Na polu o takich wymiarach rozgrywa się gry pojedyncze, kort do gry w debla i miksta ma szerokość 10,97 m. W połowie długości kortu zawiesza się siatkę. Jest ona mocowana do słupków i odpowiednio naprężona.

Sprzęt do gry w tenisa

Niezbędnym sprzętem do gry są piłeczki i rakieta tenisowa. Rakieta do gry ma kształt owalny. Najczęściej zawodnicy używają rakiet o długości 73 cm. Obecnie rakiety produkuje się z metalu, wcześniej używane było drewno. Piłeczki do tenisa nie mogą ważyć więcej niż 59,4 g. Są wytwarzane z kauczuku, a następnie pokrywane filcem i sztucznym włóknem. Piłki mogą mieć kolor biały lub żółty.

Podstawowe zagrania w tenisie

Jednym z zagrań w tenisie jest Forehand. W zagraniu tym gracz uderza piłkę wewnętrzną stroną rakiety. Zewnętrzną stroną rakiety gracz uderza piłkę wykonując Backhand. Zagranie to może być wykonywane jedną lub dwiema rękami. W trakcie gry zawodnicy mogą wykonać także zagranie o nazwie wolej lub półwolej. Stosuje się także loby i smecze. Bez względu na rodzaj zagrania gracz stara się tak je wykonać, aby piłka uderzyła w kort po stronie rywala. Mecz tenisowy składa się z seta, który z kolei dzieli się na gemy. Do wygrania seta konieczne jest wygranie przynajmniej 6 gemów.

Zalety tenisa

W tenisa powinny grać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. U dzieci dyscyplina ta wyrabia koordynację ruchową, w przypadku osób dorosłych wpływa nie tylko na zachowanie kondycji fizycznej, ale zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *