shaolin kung fu

Najpopularniejsze sztuki z Shaolin

Klasztor Shaolin słynie przede wszystkim z chińskich sztuk walki. To właśnie w tym miejscu mnisi doskonalili się w swoich umiejętnościach, zachwycając efektywnością opracowanej techniki. Warto zastanowić się, które z nich są obecnie najpopularniejsze.

Ogólna charakterystyka wushu

Mianem wushu określamy chińskie sztuki walki, które wywodzą się z klasztoru Shaolin. Ich specyfika jest zróżnicowana pod względem używanej broni oraz dopuszczalnych chwytów. Ogólnie można określić, że wushu czerpią jednocześnie z wielu technik. Należy wspomnieć chociażby o:

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii shaolin
  • technice walki za pomocą broni białej, w tym za pomocą kijów
  • technice ciosów oraz kopnięć
  • technice odnoszącej się do różnych rodzajów dźwigni czy rzutów
  • technice podcięć

Tego typu techniki były wykorzystywane w wielu sztukach walki, w których doskonalili się mnisi z Shaolin. Ich specyfika polegała także na szybkości wykonywanych ruchów oraz zastosowaniu dużej siły. Charakterystyczne było także stosowanie ruchów imitujących określone chwyty czy uderzenia. Dzięki połączeniu poszczególnych technik, chińskie sztuki walki do dziś słyną z dużej efektywności.

Popularność Kung-fu

Obecnie jedną z najpopularniejszych sztuk walki wywodzących się z tradycji Shaolin jest kung-fu. Warto wspomnieć chociażby o określeniu Szaolin Kung-fu, które odnosi się do specyficznej sztuki walki rodem z legendarnego klasztoru. Przywołana dyscyplina sportowa jest obecna także w naszej kulturze. Należy zaznaczyć, że w tradycyjnym kung-fu wyróżnia się wiele stylów, takich jak Styl Małpy, Styl Żmii, Styl Leoparda czy Styl Białego Żurawia. Różnią się one konkretną techniką walki, jednakże posiadają także wiele wspólnych cech.

Kung-fu cieszy się ogromną popularnością także w naszym kraju. Polacy dość szybko przekonali się do tej tradycyjnej sztuki walki, czego dowodem jest niemała liczba szkół zajmujących się jej nauczaniem. Pomimo dostępu do wielu bardziej współczesnych technik samoobrony, to właśnie kung-fu wciąż cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem, także wśród młodszych zawodników.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *