shutterstock_229855321

Sambo – czy warto się zdecydować?

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma swobodny dostęp do najróżniejszych sztuk walki, których można nauczyć się na profesjonalnych kursach. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się sambo, czyli sztuka walki rodem z Rosji. Warto zastanowić się, jakie są jej główne zalety i dlaczego cieszy się ona tak dużym powodzeniem.

Charakterystyczne chwyty w sambo

Osoby decydujące się na naukę sambo, mogą nauczyć się wielu podstawowych chwytów. Wśród ważniejszych z nich należy wymienić:

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii sambo
  • rzuty
  • przewroty
  • dźwignie (na ręce i nogi)
  • trzymania
  • ciosy
  • kopanie
  • techniki duszenia

Znawcy sztuk walki podkreślają, że ten system jest połączeniem najefektywniejszych technik samoobrony oraz ataku. Dzięki temu osoby ćwiczące sambo, jednocześnie wzmacniają swoją siłę oraz poprawiają szybkość. Ważna jest także ogólna elastyczność ciała, szczególnie w przypadku wykonywania uników. Regularne treningi są nastawione na kompleksowe ćwiczenia, które nie będą nakierowane jedynie na wybrane partie ciała.

Jak przygotować się do treningu?

Sambo jest sztuką walki, na którą z powodzeniem mogą zdecydować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sam wiek również nie jest istotny. Jeśli ktoś chciałby zająć się sambo bardziej zawodowo, powinien zaopatrzyć się w niezbędny strój. Omawiana dyscyplina sportowa jest kojarzona przede wszystkim z kurtkami w dwóch kolorach – niebieskim oraz czerwonym. Zawodnik musi posiadać także spodenki oraz pas. Jeśli zaś chodzi o buty, należy zdecydować się na obuwie nazywane sambówkami. Obowiązkowe są także rękawice wykonane z cienkiego, ale jednocześnie wytrzymałego materiału. Zawodnicy występują również w kaskach, które kolorystycznie są dostosowane do całego stroju.

W Polsce sambo jest coraz popularniejsze, przede wszystkim w odmianie bojowej. Coraz częściej również szkoły walki zapewniają zawodnikom specjalne stroje, charakterystyczne dla tej dyscypliny. Polacy szybko przekonali się, że sambo jest niezwykle skuteczne, doskonale sprawdzając się w samoobronie. Nic dziwnego, że z roku na rok wzrasta liczba ośrodków, które specjalizują się w nauce rosyjskiej sztuki walki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *