judo dla dzieci

Judo. Sztuka walki, której uczą też dzieci

Judo to nie tylko styl walki. To także prawdziwa szkoła życia, w czasie której nasze dzieci uczą się szacunku do drugiego człowieka, lojalności wobec mistrza oraz wytrwałości i dyscypliny. To także doskonała alternatywa dla klasycznych lekcji WF, dzięki której nie sposób się nudzić.

W zajęciach mogą brać udział dzieci w wieku już 4-5 lat. Ponieważ judo kładzie nacisk na wszechstronny rozwój malucha, wzmacnia się jego wytrzymałość, zwinność, gibkość, koncentracja oraz koordynacja ruchowa. Dzieci ćwiczą odpowiednią postawę, uczą się posłuszeństwa i zwiększają świadomość własnego ciała. Regularny udział w treningach pozwala im także zachować odpowiednią wagę, wzmacnia ich mięśnie, zwiększa zakres ruchowy stawów, a także chroni je przed chorobami kręgosłupa. Z kolei dzięki ćwiczeniom technik upadków, maluchy są później mniej narażone na upadki.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii judo

Po pierwsze: aspekt fizyczny

Ponieważ to najwcześniejsze lata są najważniejsze w życiu dziecka, ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Proponowane przez szkoły zajęcia WF mogą okazać się w tym zakresie niewystarczające. Jako obowiązkowe, wydają się też dzieciom mniej atrakcyjne. Dlatego zapisanie malucha na dodatkowe zajęcia, takie jak judo, pozwala mu wyrobić w sobie zdrowe nawyki, oswaja go ze sportem oraz aktywnym stylem życia, co z kolei zaprocentuje także w przyszłości. Dokonująca się tutaj poprawa sprawności fizycznej idzie w parze ze skuteczną lekcją samoobrony i przygotowuje dziecko do radzenia sobie także w trudnych, życiowych sytuacjach.

Po drugie: aspekt psychiczny

Judo to jednak nie tylko sztuka walki, ale i pewna filozofia życia. Dlatego zapisując dzieci na zajęcia korzystamy podwójnie. Poznają one rówieśników, uczą się otwartości i śmiałości, nawiązują nowe kontakty, ćwiczą pracę w grupach oraz budzą w sobie ducha zdrowej rywalizacji. Co więcej, uczą się też systematyczności i samodyscypliny – tylko regularny udział w treningach może im bowiem przynieść jakiekolwiek efekty. Ponadto nabierają pokory, uczą się szacunku do innych oraz wytrwałości, tak potrzebnych także w dorosłym życiu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *