trening taekwondo

Chcesz ćwiczyć taekwondo? Tak wygląda trening

Taekwondo stawia na połączenie siły mięśni i siły spokoju. To najpopularniejsza dziś chyba sztuka walki, ceniąca sobie harmonię i zdyscyplinowanie. Pozwala na kształtowanie charakteru, świetnie rzeźbi sylwetkę, a do tego wpływa na całe nasze zdrowie. Czego jednak spodziewać się po konkretnym treningu?

Decydując się na uprawianie taekwondo, pamiętać należy o kilku prostych, choć żelaznych zasadach. Podstawą jest tutaj utrzymywanie stałego napięcia mięśni, a także solidność i dokładność. Szybkość wykonywania ćwiczeń powinniśmy zwiększać stopniowo, w miarę postępów w wytrenowaniu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taekwondo

Każdy trening taekwondo składa się z serii. Serii może być od 5 do 10, przy czym każda z nich może trwać od 1 do 10 minut. W tym czasie wykonujemy maksymalną liczbę powtórzeń, dobierając je jednak do naszych indywidualnych możliwości.

O czym pamiętać na treningu Taekwondo ?

Aby wzmocnić siłę i wytrzymałość naszych mięśni, pamiętajmy, aby je stale napinać. Największy nacisk kładźmy przy tym na uważne i płynne wykonywanie ćwiczeń – obowiązuje tutaj zasada, że najpierw technika, potem szybkość. Przed każdym treningiem taekwondo zafundujmy naszemu ciału solidną rozgrzewkę, a także rozciągajmy nasze mięśnie już po jego zakończeniu. Jednocześnie pamiętajmy, że ważna jest tutaj koncentracja oraz umiejętność zachowania spokoju.

Co dalej?

W zależności od tego, ile trwa nasz trening właściwy, różny będzie też czas rozgrzewki. Przyjęło się, że powinna zajmować ona od 5 do 8 procent całego treningu. Jej celem jest przygotowanie naszych mięśni, stawów i ścięgien do wzmożonego wysiłku. W ramach ćwiczeń sprawdzą się tutaj wszelkiego typu marsze w miejscu, skręty tułowia, wymachy ramion, pompki oraz scyzoryki.

Następnie od 5 do 8 procent treningu poświęcić należy na stretching, który sprawi, że nasze mięśnie staną się silniejsze, zaś stawy – bardziej wytrzymałe. Pozwoli także uniknąć kontuzji. Z kolei finalizować trening należy relaksem i medytacją – w ten sposób nasze ciało rozluźnia się, odporność wzmacnia, a nasz układ limfatyczny – udrażnia się. Do tego obniża się tętno spoczynkowe, ciśnienie oraz poziom cholesterolu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *