flamenco taniec

Hiszpański taniec

Flamenco to hiszpański taniec, swoimi korzeniami sięgający tradycji dalekowschodnich; jest to taniec pozwalający w niezwykle ekspresyjny sposób wyrazić uczucia tancerzy. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie figur, choreograficznych, gestów, mimiki czy wreszcie silnie podkreślonego i zaakcentowanego rytmu

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii flamenco

Flamenco należy do tańców solowych, chociaż jak w każdym przypadku także jeśli chodzi o ten taniec można spotkać układy taneczne ułożone dla większej ilości osób. Niemniej jednak flamenco z założenie było i jest tańcem solowym. Podczas flamenco tancerz tańczy przede wszystkim dla siebie, chociaż oczywiście spotyka się z publicznością, której chce przekazać swoją sztukę. Widownia jest jednak jedynie biernym widzem dopuszczonym przez niego do udziału w przedstawieniu.

Najważniejszymi elementami flamenco jest taniec rąk i taniec nóg. Istnieje istnieje różnica pomiędzy flamenco wykonywanym przez kobietę a tańczonym przez mężczyznę. W przypadku tancerki najistotniejszą część tańca odgrywa taniec rąk, a właściwie części ciała położonych od pasa w górę.

Kobiecy taniec przypomina niekiedy wijące się wokół ciała węże, jest zaskakujący a przy tym niezwykle zniewalający. Z kolei tancerze-mężczyźni skupiają się głównie na tańcu dolnych partii ciała, czyli na tańcu nóg. W ich przypadku celem jest osiągnięcie prędkości oraz czystości wykonywanych ruchów.

Ruchy rąk podczas tańca w wykonaniu mężczyzny są pełne ostrości, nie znajduje się w nich miejsce na łagodne ruchy zarezerwowane dla tancerek flamenco. Do charakterystycznych elementów flamenco należą także przypominające klaskanie, uderzenia dłonią o dłoń nazywane po hiszpańsku palmas. Dzielą się one na dwie grupy – uderzeń dźwięcznych oraz tych o głuchym dźwięku. Ich zadanie polega na podkreśleniu rytmu i zwiększeniu tempa wykonywanych utworów. Kolejnym elementem tańca flamenco są pstryknięcia palcami mające za zadanie podkreślać wykonaną w danej chwili figurę.

Flamenco może tańczyć każdy bez względu na płeć, wiek. Ważne, aby tancerz potrafił zatracić się muzyce, odczuwał ją całym sobą

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *