joga kręgosłupa profilaktyka

Joga kręgosłupa – profilaktyka w bólach kręgosłupa


Joga kręgosłupa to zestaw starannie wyselekcjonowanych ćwiczeń, przynoszących ulgę w bólach pleców, likwidujących kłucia i uczucie sztywności, regulujących wadliwą postawę oraz usuwających nieprzyjemnie napięcie. Poza doraźnym likwidowaniem dolegliwości mają one także działanie wzmacniające i uelastyczniające, dzięki czemu polecane są także w ramach profilaktyki.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Co więcej, nie obciążają one kręgosłupa, więc mogą być wykonywane także przez osoby, które mocno się na niego już uskarżają. Ważne jednak, aby w przypadku poważniejszych schorzeń skontaktować się wcześniej z doświadczonym instruktorem bądź z lekarzem prowadzącym w celu skonsultowania zakresu możliwych do wykonania ćwiczeń.

Na czym polega joga kręgosłupa?

Podstawą jogi kręgosłupa są spokojnie wykonywane ćwiczenia, dzięki którym nasz kręgosłup pracuje w różnych kierunkach. Systematyczna gimnastyka sprawia z kolei, że pozostaje on giętki, sprawny i zdrowy. Największe znaczenie ma tutaj jednak nie tempo, a technika – jedynie poprawnie wykonane pozycje mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i mogą przynieść wymierne efekty. Ważne też, aby poszczególne pozycje wykonywać uważnie, głęboko i spokojnie przy tym oddychając. Istotna jest tutaj koncentracja i pełne skupienie, a także uzyskanie wewnętrznej harmonii i wyciszenia.

Przykładowe ćwiczenia (youtube.com HelloZdrowie)

Grupa docelowa

Joga kręgosłupa zalecana jest przy tym wszystkim tym, którym plecy zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Znajdą się więc tutaj zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i pracownicy umysłowi, spędzający większość dnia za biurkiem, w pozycji siedzącej. Systematyczne ćwiczenia pomogą zregenerować ich kręgosłup, poprawią krążenie krwi w tym obszarze, odpowiednio rozciągną i wzmocnią okoliczne partie mięśni. To także doskonała propozycja dla osób otyłych i starszych, które chciałyby zadbać o swoją kondycję i sprawność, ale nie mogą sobie pozwolić na bardziej intensywne ćwiczenia. Potrzebny do wykonania poszczególnych pozycji nakład sił jest tutaj bowiem niewielki, a same zajęcia bardziej przypominają rehabilitację, niż zaawansowaną gimnastykę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *