hatha joga przykładowe pozycje

Hatha joga – zobacz przykładowe pozycje

Naukę jogi najlepiej jest rozpoczynać pod okiem nauczyciela – mamy wtedy pewność, że właściwie opanujemy tutejszą technikę dotyczącą zarówno konkretnych pozycji, jak i metod oddychania. Jeżeli jednak chcemy zasmakować jej uroków na własną rękę, możemy zacząć od trzech prostych ćwiczeń.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii hatha joga

 

Do ich wykonania wystarczy nam mata i luźny, niekrępujący ruchów strój. Pamiętajmy jednak, aby ćwiczyć boso, najlepiej bez makijażu i biżuterii, a także w ciszy i skupieniu.

A zatem, oto proponowane przez nas pozycje:

  1. Góra

Stajemy prosto, łączymy ze sobą wnętrza stóp, ręce układamy wzdłuż boków. Prostujemy nogi i jak najmocniej wydłużamy kręgosłup. Otwieramy klatkę piersiową, prostujemy ręce i trzymamy je wzdłuż ciała. Wytrzymujemy od 15 do 30 sekund.

Działanie: wydłuża nam się kręgosłup, wzmacniają mięśnie grzbietu i brzucha, kształtuje się prawidłowa postawa ciała.

  1. Trójkąt

Stajemy w rozkroku, stopy ustawiamy równolegle do siebie w odległości około metra. Prostujemy nogi, ręce unosimy do góry do wysokości ramion, dłonie kierujemy w dół i rozciągamy je w bok na poziomie barków. Utrzymujemy wydłużony kręgosłup, czubek głowy wyciągamy do góry. Wytrzymujemy od 15 do 30 sekund.

Działanie: wydłużamy kręgosłup, poprawiamy koncentrację, wzmacniamy mięśnie nóg i ramion.

  1. Namiot

Stajemy w pozycji góry, a następnie przechodzimy do pozycji trójkąta, rozstawiając jednak nogi jeszcze szerzej. Ręce kładziemy na biodrach. Wyciągamy kręgosłup. Patrzymy przed siebie i zaczynamy wyginać ciało do przodu. Rozciągnięte dłonie kładziemy na podłodze na szerokość barków w ten sposób, by nasz palec wskazujący wyznaczał kierunek na wprost nas. Prostujemy ręce i robimy wklęsły kręgosłup, niczym kot. Powoli opuszczamy tułów w dół, ręce zaś zginamy w łokciach.  Przesuwamy dłonie wzdłuż linii stóp, przedramiona trzymając prostopadle do podłogi i równolegle względem siebie. Pozostajemy w pozycji od 15 do 30 sekund, po czym wracamy ruchem odwrotnym do wykonanego.

Działanie: wydłużamy i odciążamy kręgosłup, rozciągamy mięśnie grzbietu, wzmacniamy mięśnie nóg.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *