joga

Co zrobić gdy boli kręgosłup?

Hatha joga nie bez powodu zyskuje na popularności – to ciekawa odmiana klasycznej jogi, pozwalająca lepiej czuć się we własnej skórze, poprawiająca naszą kondycję i wydolność organizmu, a także – nieoceniona w dolegliwościach pleców i kręgosłupa.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii hatha joga

O zaletach, płynących z uprawiania jogi, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Od lat mówi się o tym, że jest ona nieobciążającą formą aktywności fizycznej, pozwalającą utrzymać nam nasze ciało w znakomitej formie, a przy okazji wyciszyć umysł, opanowując stres i pozbywając się negatywnej energii. Okazuje się jednak, że to także niezawodna pomoc w profilaktyce zdrowego kręgosłupa.

Dlaczego akurat hatha joga?

Pozycje, jakie oferuje hatha joga, pozwalają bowiem wydłużyć kręgosłup, zwiększają ruchomość stawów oraz skutecznie rozciągają mięśnie, likwidując nieprzyjemne napięcia. Co więcej, masują one nasze narządy wewnętrzne, dzięki czemu poprawiają nam się procesy trawienne, a talia wyszczupla się, kształtując nam piękną sylwetkę. Także klatka piersiowa rozszerza się i otwiera, nasz kręgosłup zostaje odciążony, a całe ciało rozluźnia się i odpręża.

Co więcej, tutejsze ćwiczenia zapobiegają wystąpieniu rwy kulszowej i lumbago, minimalizują przykurcze mięśni i ścięgien, zmniejszają sztywność w kolanach i kostkach, minimalizując ryzyko kontuzji i urazów, a także uelastyczniają całe nasze ciało. W efekcie powoduje to ustąpienie bólów głowy, szyi i kręgosłupa. Dbanie o wyprostowaną postawę bowiem nie wystarczy – jeżeli interesuje nas szeroko pojęta profilaktyka zdrowego kręgosłupa, powinniśmy ukierunkować się przede wszystkim na ruch. Jedynie właściwie dobrane ćwiczenia fizyczne wzmocnią nasz gorset mięśniowy, zwiększą naszą sprawność ruchową, a tym samym zapewnią zdrowe, w pełni funkcjonalne ciało.

Warto także wspomnieć, że hatha joga pomaga nam wykształcić w sobie nawyk prawidłowego utrzymywania sylwetki oraz oddychania, którego znaczenie wszyscy zdajemy się lekceważyć. Tymczasem dzięki niemu jesteśmy w stanie szybko i skutecznie odprężyć się i zrelaksować, a także wsłuchać w potrzeby własnego ciała.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *